Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nekvalitní jed z Indie zachránil odsouzenci život

Okolo vakcín se rozhořela téměř válka – a nejde o nic menšího než o peníze v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okolo vakcín se rozhořela téměř válka – a nejde o nic menšího než o peníze v... | foto: Shutterstock

NEBRASKA Kvůli sporu ohledně kvality smrtícího koktejlu byla odložena poprava odsouzeného vraha v americkém státě Nebraska. Carey Dean Moore měl být 14. června popraven smrtící injekcí ve městě Lincoln, kde na smrt čeká už 30 let. Jeho obhájci se ale odvolali s poukazem na spornou kvalitu barbiturátu dovezeného z indické Bombaje.

Domácího dodavatele látky potřebné k usmrcení Moora totiž vězeňská služba nenašla. Indická firma Kayem Pharmaceutical Pvt., výrobce barbiturátu thiopental sodný, není na seznamu společností schválených americkými úřady.

ČTĚTE VÍCE ZE ZAJÍMAVOSTÍ

Vězeň tak byl podle rozhodnutí Nejvyššího soudu státu Nebraska vystaven nebezpečí, že poprava se nezdaří a bude trpět. Moore byl odsouzen k trestu smrti v roce 1979 za vraždu dvou taxikářů v Oklahomě.

Thiopental sodný je jako sedativum jednou ze tří složek látky, kterou vězeňští popravčí používají k zastavení srdečních a dechových funkcí odsouzených. Společnost Hospira Inc., americký výrobce látky, přestala počátkem letošního roku tento barbiturát vyrábět.

Nedostatek thiopentalu sodného pociťují americké věznice hlavně od doby, kdy chemičky v Itálii a Británii zakázaly prodej této látky pro potřeby poprav. Stejné rozhodnutí s odkazem na "etické normy hinduismu" přijal nakonec minulý měsíc i výrobce v Bombaji.

Věznice ve státě Ohio a Jižní Karolína se nedávno kvůli nedostatku thiopentalu rozhodly popravit odsouzené vězně s použitím pentobarbitalu, látky původně určené k utrácení zvířat.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...