Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nemáte tu co dělat, řekl de Gaulle britskému vojákovi

Charles de Gaulle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Charles de Gaulle | foto: Reprofoto

LONDÝN Britský válečný hrdina pomáhal za druhé světové války s osvobozováním Francie. Místo uznání se mu od francouzského generála Charlese de Gaulla dostalo pouze urážky...

Peter Lake byl v noci 9. dubna 1944 padákem vysazen ve francouzském Dordogne, aby zde trénoval členy odbojové skupiny a pomáhal jim se sabotážemi před chystaným vyloděním spojenců v Normandii.

Mimo jiné například vedl operaci, během které byla vyhozena do povětří trať mezi Perigueuxem a Coutrasem. Za svojí činnost byl vyznamenán jak britskými, tak francouzskými jednotkami.

V roce 1944 se generál de Gaulle triumfálně vrátil do Paříže a ani ne měsíc poté se s Lakem setkali na jihozápadě Francie. Detaily z tohoto setkání nedávno odhalily tajné britské archivy.

"Co tady děláte?" zeptal se de Gaulle Lakea, přičemž narážel na jeho britskou národnost. "Cvičím tady jednotky na speciální operace," odvětil voják, který mimochodem hovořil plynně francouzsky.. "Naše jednotky nepotřebují žádný výcvik. Nemáte tu co dělat," řekl de Gaulle a dodal: "Nepotřebujeme vás tady. Nezbývá vám, než odejít. Musíte jít domů, rychle se vraťte. Au revoir!"

"Celý dialog proběhl tak rychle a v takovém tónu, že nepřipouštěl žádné pochybnosti. Bylo to tak nečekané, že jsem, přiznám se, měl velké potíže najít inteligentní odpověď," líčil podle britských médií později Lake, který se z Francie vrátil hned příští měsíc po rozhovoru s generálem.

"Jeho spor s de Gaullem ukazuje, že je dobrý diplomat, chladnokrevný a inteligentní," stálo pak o Lakeovi v oficiální zprávě. Válečný hrdina zemřel letos v červnu ve věku čtyřiadevadesáti let.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

SSD Intel - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

SSD Intel - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

SSD Intel - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!