Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemáte tu co dělat, řekl de Gaulle britskému vojákovi

Magazín

  22:56
LONDÝN - Britský válečný hrdina pomáhal za druhé světové války s osvobozováním Francie. Místo uznání se mu od francouzského generála Charlese de Gaulla dostalo pouze urážky...

Charles de Gaulle foto: Reprofoto

Peter Lake byl v noci 9. dubna 1944 padákem vysazen ve francouzském Dordogne, aby zde trénoval členy odbojové skupiny a pomáhal jim se sabotážemi před chystaným vyloděním spojenců v Normandii.

Mimo jiné například vedl operaci, během které byla vyhozena do povětří trať mezi Perigueuxem a Coutrasem. Za svojí činnost byl vyznamenán jak britskými, tak francouzskými jednotkami.

V roce 1944 se generál de Gaulle triumfálně vrátil do Paříže a ani ne měsíc poté se s Lakem setkali na jihozápadě Francie. Detaily z tohoto setkání nedávno odhalily tajné britské archivy.

"Co tady děláte?" zeptal se de Gaulle Lakea, přičemž narážel na jeho britskou národnost. "Cvičím tady jednotky na speciální operace," odvětil voják, který mimochodem hovořil plynně francouzsky.. "Naše jednotky nepotřebují žádný výcvik. Nemáte tu co dělat," řekl de Gaulle a dodal: "Nepotřebujeme vás tady. Nezbývá vám, než odejít. Musíte jít domů, rychle se vraťte. Au revoir!"

"Celý dialog proběhl tak rychle a v takovém tónu, že nepřipouštěl žádné pochybnosti. Bylo to tak nečekané, že jsem, přiznám se, měl velké potíže najít inteligentní odpověď," líčil podle britských médií později Lake, který se z Francie vrátil hned příští měsíc po rozhovoru s generálem.

"Jeho spor s de Gaullem ukazuje, že je dobrý diplomat, chladnokrevný a inteligentní," stálo pak o Lakeovi v oficiální zprávě. Válečný hrdina zemřel letos v červnu ve věku čtyřiadevadesáti let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!