28. září 2011 12:05 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Němci smutní. Uhynula hvězda zoo, šilhavá vačice

šilhající vačice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy šilhající vačice | foto: ČTK

LIPSKO Medializovaný idol lipské zoologické zahrady, šilhavá vačice Heidi, je po smrti. Tři a půl roku staré zvířátko, které se proslavilo svými údajnými věšteckými schopnostmi, dnes veterináři definitivně uspali, aby zkrátili jeho bolesti. Stav vačice se totiž začal prudce zhoršovat a naděje na zlepšení byla vzhledem k jejímu stáří mizivá.

Heidi veřejnost zaujala právě svým šilháním přes špičatý čumáček. Proč vlastně šilhá, nebyli veterináři schopni s absolutní jistotou vysvětlit.

Miláček Němců

Tento handicap ale podle nich mohla způsobit její poněkud větší tělnatost, když se jí za očima utvořily tukové váčky, které na oční bulvy možná tlačily.

Zvířátko se už ale v každém případě stalo slavné ihned po odvysílání první reportáže z lipské zoo. Heidi rychle získala svoji stránku na Facebooku, na kterou se postupně přihlásilo přes 100.000 jejích příznivců. Brzy se začaly objevovat sázky, zda se jí podaří sesadit z pomyslného trůnu ledního medvěda Knuta z berlínské zoo, jehož pohnutý osud a roztomilý zjev z něj udělaly miláčka německého národa a mezinárodní celebritu. Knut se stal fetišem berlínské zoo již v prosinci 2006, když ho jeho matka hned po narození odmítla, a tak ho musel krmit ošetřovatel kojeneckou lahví.


Již letos v únoru se Heidi pomocí americké televize ABC zapojila jako věštkyně do hádání, která herečka získá nejvyšší filmové ocenění - Oscara. Američané umístili do brlohu vačice pět napodobenin sošek Oscara, které měly přes obličej nalepeny fotografie všech nominovaných hereček. Snímky přitom byly digitálně upravené tak, aby každá z hereček šilhala stejně jako Heidi.

Vačice si prohlédla všech pět sošek a po delším váhání nakonec sáhla packou na sošku s fotografií Natalie Portmanové. Tím prý rozhodla, že držitelkou Oscara se stane právě hvězda baletního dramatu Černá labuť. Tak se také stalo, ovšem faktem je, že Portmanová byla všeobecně považována za favoritku.

Vačice Heidi tak navázala na další zvířecí orákulum, německou chobotnici Paula. Paul se stal zvířecí hvězdou loňského fotbalového mistrovství světa, když v akváriu správně předpověděl vítěze všech sedmi tipovaných utkání. Kdo nyní v roli orákula nahradí vačici Heidi, se teprve uvidí.

Lidovky.cz, ČTK