Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Německá kancléřka Merkelová je hrdinkou komiksu

Angela Merkelová jako Miss Tschörmänie v novém komixu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová jako Miss Tschörmänie v novém komixu | foto: Reprofoto

BERLÍN Život a politická kariéra německé kancléřky Angely Merkelové se staly námětem komiksu, který tento týden v Německu vyšel pod názvem Miss Tschörmänie (Miss Džermeny). Její strmou cestu na vrchol v rámečcích kousavě komentují exkancléř Gerhard Schröder a bývalý bavorský premiér Edmund Stoiber.

Redaktorka deníku Die Welt Miriam Hollsteinová a karikaturista Heiko Sakurai zábavnou a srozumitelnou formou připomínají, jak se z podceňovaného "Kohlova děvčátka" stala možná nejmocnější žena světa. Tomu odpovídá i podditul "Jak se Angie stala naší kancléřkou".

Autorka scénáře na myšlenku vytvořit komiks o šéfce vlády přišla v roce 2007 ve Francii, když referovala o kampani před tamními francouzskými volbami. "O Nicolasi Sarkozym existuje velmi úspěšný komiksový životopis - něco takového jsem si uměla představit i u nás," říká Hollsteinová. Ve Francii už mezitím vyšly tři díly prezidentského komiksu.

Necelé tři měsíce před volbami do Spolkového sněmu vyšla biografie nejmocnějšího domácího politika formou komiksu v Německu vůbec poprvé.

Vypravěči příběhu a zároveň jeho hlavními komentátory jsou dva "oblíbení" soupeři šéfky křesťanských demokratů (CDU) - sociální demokrat Schröder, jenž musel v roce 2005 Merkelové uvolnit kancléřský post, a dlouholetý šéf bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) a zemské vlády Stoiber.

V příběhu ale vystupují i další vlivní muži německé politické scény od hesenského premiéra Rolanda Kocha až po předsedu opoziční FDP Guida Westerwelleho. Zachyceno je tu i grilování s bývalým americkým prezidentem Georgem Bushem v severoněmeckém Trinwillershagenu v roce 2007.

To je také jediný moment, kdy se v příběhu mihne choť kancléřky Joachim Sauer, o němž je známo, že se vyhýbá vystupování na veřejnosti. Asi proto je jeho tvář zahalena kouřem.

Příběh ovšem začíná od nejútlejšího dětství dcery luteránského pastora, kdy její rodina z Hamburku přesídlila do NDR. Autoři nevynechali ani aktuální politiku včetně nynější hospodářské krize.

Jen jemně přikrášlený životopis končí v blízké budoucnosti, volebním večerem 27. září 2009. Schröder a Stoiber, oba notně posílení alkoholem, si připíjejí na to, "aby to zase nevyhrála ona". Oba pánové však usnou krátce před oznámením prvních odhadů, takže konec je otevřený. A pokračování možné.

Komix si můžete přečíst na webu časopisu Bild.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad
Dětská psycholožka: Sociální sítě mají na psychiku teenagerů negativní i pozitivní dopad

Stále více dětí trpí psychickými poruchami. Nevyhýbají se jim ani úzkosti a deprese. Ty se často objeví v období dospívání, kdy děti žijí více ve...