Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německá kancléřka Merkelová je hrdinkou komiksu

Magazín

  11:45
BERLÍN - Život a politická kariéra německé kancléřky Angely Merkelové se staly námětem komiksu, který tento týden v Německu vyšel pod názvem Miss Tschörmänie (Miss Džermeny). Její strmou cestu na vrchol v rámečcích kousavě komentují exkancléř Gerhard Schröder a bývalý bavorský premiér Edmund Stoiber.

Angela Merkelová jako Miss Tschörmänie v novém komixu foto: Reprofoto

Redaktorka deníku Die Welt Miriam Hollsteinová a karikaturista Heiko Sakurai zábavnou a srozumitelnou formou připomínají, jak se z podceňovaného "Kohlova děvčátka" stala možná nejmocnější žena světa. Tomu odpovídá i podditul "Jak se Angie stala naší kancléřkou".

Autorka scénáře na myšlenku vytvořit komiks o šéfce vlády přišla v roce 2007 ve Francii, když referovala o kampani před tamními francouzskými volbami. "O Nicolasi Sarkozym existuje velmi úspěšný komiksový životopis - něco takového jsem si uměla představit i u nás," říká Hollsteinová. Ve Francii už mezitím vyšly tři díly prezidentského komiksu.

Necelé tři měsíce před volbami do Spolkového sněmu vyšla biografie nejmocnějšího domácího politika formou komiksu v Německu vůbec poprvé.

Vypravěči příběhu a zároveň jeho hlavními komentátory jsou dva "oblíbení" soupeři šéfky křesťanských demokratů (CDU) - sociální demokrat Schröder, jenž musel v roce 2005 Merkelové uvolnit kancléřský post, a dlouholetý šéf bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) a zemské vlády Stoiber.

V příběhu ale vystupují i další vlivní muži německé politické scény od hesenského premiéra Rolanda Kocha až po předsedu opoziční FDP Guida Westerwelleho. Zachyceno je tu i grilování s bývalým americkým prezidentem Georgem Bushem v severoněmeckém Trinwillershagenu v roce 2007.

To je také jediný moment, kdy se v příběhu mihne choť kancléřky Joachim Sauer, o němž je známo, že se vyhýbá vystupování na veřejnosti. Asi proto je jeho tvář zahalena kouřem.

Příběh ovšem začíná od nejútlejšího dětství dcery luteránského pastora, kdy její rodina z Hamburku přesídlila do NDR. Autoři nevynechali ani aktuální politiku včetně nynější hospodářské krize.

Jen jemně přikrášlený životopis končí v blízké budoucnosti, volebním večerem 27. září 2009. Schröder a Stoiber, oba notně posílení alkoholem, si připíjejí na to, "aby to zase nevyhrála ona". Oba pánové však usnou krátce před oznámením prvních odhadů, takže konec je otevřený. A pokračování možné.

Komix si můžete přečíst na webu časopisu Bild.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat