17. dubna 2016 7:01 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Němečtí pastafariáni prohráli spor o pozvánku na bohoslužbu. Slibují dlouhou právní bitvu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Pastafariáni jsou při happeningu v Rusku zatýkáni policií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pastafariáni jsou při happeningu v Rusku zatýkáni policií. | foto: Zdroj: YouTube.comReprofoto

BERLÍN Na rozdíl od katolické či evangelické církve nesmějí mít příznivci Církve létající špagetové příšery u vjezdu do obce Templin v německé spolkové zemi Braniborsko vyvěšenou ceduli, která zve na jejich bohoslužbu. O rozhodnutí soudu informoval zpravodajský web Spiegel Online.

Parodickou Církev létající špagetové příšery, jejíž příznivci si říkají také pastafariáni, založil v roce 2005 americký fyzik Bobby Henderson. Protestoval tím proti zavádění učení o stvoření světa Bohem do výuky přírodních věd v americkém státě Kansas.

Hnutí se postupně rozšířilo do mnoha zemí, kde lidé jeho prostřednictvím upozorňují na privilegované postavení velkých církví ve veřejném životě. Například na Novém Zélandu se stala špagetová církev dokonce státem uznaným náboženstvím a může i oddávat.

Uctívači létající špagetové příšery z německého městečka Templin se rozhodli po vzoru katolické či evangelické církve umístit u čtyř vjezdů do obce vlastní ceduli s pozvánkou na bohoslužby - každý pátek v deset hodin.

Až 20 000 členů církve

Správě braniborských silnic se ale jejich krok nelíbil, neboť prý pastafariáni ceduli umístili na tyče u vjezdu do Templinu bez jejího svolení. Obrátila se proto na soud, který jí dal za pravdu. Templinští pastafariáni se ale na místě odvolali a ohlásili dlouhou právní bitvu, kterou jim umožní mimo jiné četné finanční příspěvky jejich podporovatelů.

V Německu Církev létající špagetové příšery, která má údajně až dvacet tisíc členů, už dlouho bojuje o uznání státem. Správní soud v Postupimi naposledy loni v listopadu nepovolil šéfovi německých pastafariánů Rüdigerovi Weidovi, aby se nechal na občanský průkaz vyfotografovat s pirátskou čepicí, která je jedním ze symbolů církve.

Weida se odvolával na náboženskou svobodu zakotvenou v německé ústavě. Podle soudu ale nemá Církev létající špagetové příšery vlastní světonázor a jde prý spíše o „parodisticko-kritickou reakci“ na církevní učení, která někteří lidé vnímají jako netolerantní a dogmatická.

Například Rakušanovi Niku Almovi se před časem podařilo na řidičský průkaz vyfotografovat s cedníkem na hlavě. Podobný kousek se později povedl i českému politikovi Pirátské strany Lukáši Novému, který získal občanský průkaz s omezenou platností na třicet dní.

ČTK
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz