Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Nepřechylování ženských jmen. Oříšek, se kterým si čeština neporadí

Magazín

  14:00
PRAHA - V češtině obecně platí, že se ženská jména přechylují. Ovšem čím dál tím více se objevuje trend jméno nepřechylovat. V tuto chvíli se ale dostává čeština do úzkých, jelikož si s tímto jevem nedokáže dost dobře poradit.

Ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd Karel Oliva foto:  David Neff, MAFRA

Nepřechylování ženských jmen je trend, se kterým si současná pravidla českého pravopisu nedokáží poradit. Největší problém je skloňování nepřechýlených jmen tak, aby zůstal zachován význam věty a nevznikl tak nesmysl. Alespoň to uvedl šéf Ústavu pro jazyk český v rozhovoru pro Právo.

V politice se obtížně skloňují jména náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová nebo náměstkyně ministryně práce Zuzana Jentschke Stöcklová.

Mezi ženami, jejichž jména se nepřechylují najdeme kromě političek i televizní moderátorky Emmu Smetanu nebo Petru Svobodu. Podle Olivy se Smetana narodila ve Francii, tudíž je to v pořádku, i když jde spíše jen o to, být originální.

Kurz češtiny: potkali jste paní Duchovnou, nebo Duchovnyovou?

 Mezi sportovkyněmi najdeme například střelkyni Kateřinu Emmons, která se ovšem provdala za amerického sportovce, taktéž střelce Matthewa Emmonse.

Podle Olivy je asi nejobtížnějším na skloňování jméno Elišky Kaplický Fuchsové, která se provdala za architekta Jana Kaplického. I když dodal, že v tomto případě nespatřuje nic víc, než jen touhu být originální. 

Autoři: