Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Nešťastný pátek 13. se může v kalendáři objevit jen třikrát za rok

Magazín

  12:49
HAMBURK - Pátek 13., který je opředený pověrami o smůle, se v kalendáři objevuje maximálně třikrát do roka. Minimálně je v něm jednou. Matematici spočítali, že 13. připadá na pátek o něco méně často než na ostatní dny v týdnu. Napsala to agentura DPA. Listopadový pátek 13. je letos už třetím takovým dnem. Předchozí dva byly v únoru a v březnu. V příštím roce bude jediný - v srpnu.
Pátek 13. - ilustrační foto

Pátek 13. - ilustrační foto foto: Shutterstock

Třináctce se přisuzuje smůla. Dodnes v mnoha hotelech žádný z pokojů toto číslo na svých dveřích nemá. Řada sedadel s tímto označením chybí i v letadlech. Negativní sílu třináctky uznávala prý už pohanská mytologie. Strach z pátku třináctého je dokonce v lékařské terminologii nazýván paraskevidekatriafóbie.

Zkáza řádu Templářů

Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu.

Svůj význam má ale i v bibli. U poslední večeře páně sedělo kolem stolu 13 lidí. Třináctým byl zrádce Jidáš. Naopak dvanáctka má příznivý přídech. Rok má 12 měsíců, den dvakrát 12 hodin, apoštolů bylo 12.

Ani pátek jako den nemíval prý zrovna nejlepší přídech. Zatímco dnes se těší oblibě, protože po něm následuje volný víkend, v minulosti to tak nebývalo. Ve středověku lidé roky či měsíce, které pátkem počínaly, považovali předem za nešťastný čas.

V pátek Adam s Evou kousli do zakázaného jablka a Ježíš skončil na kříži. Kombinace třináctky a pátého dne v týdnu si tedy spolehlivě vysloužila pověst smolného dne.

To, že by pátek 13. skutečně přitahoval neštěstí, se ale neprokázalo. Podle statistik se totiž tento den víc nehod než jindy neodehrává.

Autoři: ,

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...