Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nevidomí si mohli číst na hamburgerech

Jihoafrický hamburger s Braillovým písmem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihoafrický hamburger s Braillovým písmem | foto: Reprofoto

JOHANNESBURG Jihoafrický řetězec rychlého občerstvení vytvořil kampaň, ve které vysázel na bulky hamburgerů sezamové semínka tak, aby v něm mohli nevidomí pomocí Braillova písma číst.

Je to známý drsný vtip: „Víte, proč mají slepé děti nejraději makové rohlíky? Protože na každém je jiná pohádka!“ Jihoafrické síti rychlého občerstvení Wimpy to ale přišlo jako dobrý nápad.

Už deset let tyto restaurace nabízejí menu i v Braillvě písmu pro nevidomé. Těch je v JAR téměř osm set tisíc. Firma se je rozhodla oslovit v netradiční kampani, ve které použili jako hlavní nosič samotný hamburger. 

Kuchaři nejprve na bulky vyskládali jednotlivými sezamovými semínky slogan „Stoprocentně hovězí burger připravený právě pro vás“ v Braillově písmu. Další fáze spočívala v natočení reakcí překvapených nevidomých.


„Jistě, je to jen malé gest. Ale pro lidi, kteří používají ruce jako svoje oči, to bylo poprvé, kdy mohli zažít víc než jen chuť jídla,“ tvrdí se firma v reklamním spotu.

Ten se stal hitem internetu, lidé si ho na sociálních sítích masivně přeposílají. Řetězec tak zabil dvě mouchy jednou ranou. Upozornil početnou komunitu nevidomých na svoje hamburgery a ostatní zákazníky přesvědčil o své ohleduplnosti a společenské zodpovědnosti ke zdravotně postiženým.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...