Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nevidomí si mohli číst na hamburgerech

Jihoafrický hamburger s Braillovým písmem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihoafrický hamburger s Braillovým písmem | foto: Reprofoto

JOHANNESBURG Jihoafrický řetězec rychlého občerstvení vytvořil kampaň, ve které vysázel na bulky hamburgerů sezamové semínka tak, aby v něm mohli nevidomí pomocí Braillova písma číst.

Je to známý drsný vtip: „Víte, proč mají slepé děti nejraději makové rohlíky? Protože na každém je jiná pohádka!“ Jihoafrické síti rychlého občerstvení Wimpy to ale přišlo jako dobrý nápad.

Už deset let tyto restaurace nabízejí menu i v Braillvě písmu pro nevidomé. Těch je v JAR téměř osm set tisíc. Firma se je rozhodla oslovit v netradiční kampani, ve které použili jako hlavní nosič samotný hamburger. 

Kuchaři nejprve na bulky vyskládali jednotlivými sezamovými semínky slogan „Stoprocentně hovězí burger připravený právě pro vás“ v Braillově písmu. Další fáze spočívala v natočení reakcí překvapených nevidomých.


„Jistě, je to jen malé gest. Ale pro lidi, kteří používají ruce jako svoje oči, to bylo poprvé, kdy mohli zažít víc než jen chuť jídla,“ tvrdí se firma v reklamním spotu.

Ten se stal hitem internetu, lidé si ho na sociálních sítích masivně přeposílají. Řetězec tak zabil dvě mouchy jednou ranou. Upozornil početnou komunitu nevidomých na svoje hamburgery a ostatní zákazníky přesvědčil o své ohleduplnosti a společenské zodpovědnosti ke zdravotně postiženým.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...