Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nevyléčitelní idealisti se dali na prodej vlastních designových tapet

Babeta Ondrová a Jan Slovák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babeta Ondrová a Jan Slovák | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Kreativní prostor Lavmi spolu před pěti lety otevřeli Jan Slovák a grafická designérka Babeta Ondrová. Jejich stylové tapety slaví úspěchy v Česku i zahraničí a nedávno otevřeli svůj první kamenný showroom.

Leden 2009. Babeta Ondrová a Jan Slovák, kreativní ředitel Lavmi a také člen divadla Sklep (či Mirek z kultovního filmu Kouř), prezentují první originální kolekci tapet, vyrobených ve spolupráci s českou společností Vavex, na největším evropském veletrhu bytového textilu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem.

"Už dopředu jsme měli tušení, že budeme bílou vránou, a to se nám bezezbytku potvrdilo," vypráví Jan Slovák. "Co vy jste vlastně zač? Známe světové výrobce tapet, víme přesně, co dělají, a dokážeme odhadnout, co budou dělat. Ale některé vzory, které děláte vy, jsme ještě nikdy neviděli." Babeta s Honzou překvapeným obchodníkům odpovídají jednoduše: "Chceme být jiní."

Podobná scénka se na veletrhu ve Frankfurtu opakovala mnohokrát i letos. Následovaly ale objednávky ze zahraničí. "Tím jsme byli samozřejmě okouzleni," říká Jan, a Babeta ho doplňuje: "To je jasné. Když vidíte, že vaše dítě chodí a dokonce vyráží do světa, dojme vás to. Byla to odměna za půl roku práce nadoraz."

Obchod Lavmi

Usedáme k velkému stolu v jejich novém pražském showroomu, který je zároveň pracovním studiem kreativního prostoru Lavmi. Na velkém stole leží několik výpravných knih – vzorníků tapet.

Když se ptám, jak vlastně Babeta s Janem objevili tapety, odpovídá Jan Slovák se smíchem: "Napřed jsme našli sami sebe a pak založili Lavmi. (love me, zabývají se i grafickým designem a reklamou – pozn. red.) No a jednoho rána se Babeta probudila a povzdychla: Já vždycky chtěla dělat tapety." - "To nebylo ráno, to bylo v tramvaji," ujímá se slova Babeta. - "Ne, to bylo ráno, ještě v posteli. A já se rozechvěl a řekl si, že tohle přání musím zrealizovat. To máte to samé, jako když chce žena diamantový prsten. Také vám nezbývá, než ho sehnat, " krčí rameny s nadsázkou Jan.

Sedl proto k internetu a napsal e-mail jedinému českému výrobci hlubotiskových tapet: Vy umíte vyrábět, my umíme design…" Ubíhaly dny a nic nedělo, ale pak se objevil ve studiu Lavmi vysoký opálený muž, majitel Vavexu Václav Velát a spolupráci nic nestálov cestě. "Pro nás je klíčové, že Babeta má naprosto volnou ruku v navrhování," dodává Jan.

Obchod Lavmi

Babeta Ondrová vystudovala typografii a knižní grafiku na vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a pak několik let pracovala v mezinárodních reklamních agenturách. Za sebou má různá ocenění, nejen za grafickou a reklamní práci, ale i za kolekci tapet Extravagant.

"Prací pro reklamu rozhodně nepohrdám jako někteří mí bývalí spolužáci. Vím, že se musím přizpůsobovat přáním klienta, ale zároveň musím zachovat koncept a výsledná reklama nesmí být ani ošklivá, ani hloupá," říká Babeta (kreativní prostor Lavmi letos připravil mimo jiné účinnou jarní i podzimní volební kampaň pro TOP 09).

Lavmi nabízí celkem 6 ucelených kolekcí tapet: namátkou New Romantic se vzorem stylizovaných růží, popový Basic s jemnými puntíky nebo proužky či výrazný Extravagant. Prémiovou, a nejdražší kolekcí, je The Spirit of the Forest, 10 metrová role stojí 3500,-. Vzorů nabízí Lavmi asi pětadvacet a jsou k mání v mnoha a mnoha barevných kombinacích. Část produkce se tiskne na špičkový tapetový papír, ale většinu na skvělý ekomateriál vlies Sympaq.

Obchod Lavmi

Při tapetování tedy nezažijete scény známé z večerníčku Pat a Mat - tapety se netrhají a lepidlo se nenanáší na tapetu, ale přímo na zeď. A když se vám tapeta omrzí, prostě si vyberete jiný vzor. Nemusíte ji strhávat ze zdi, stačí ji přelepit. "Podle našich tapetářů bratrů Švejdů je tapetování nejčastější příčinou hlubokých konfliktů v domácnosti. Proto je lepší svěřit tapetování specialistům," říká s úsměvem Jan.

Babeta připomíná, že její tapety jsou určeny pouze na jednu zeď v bytě. "Tapeta patří na oltář," dodává k tomu Jan. "A víte vůbec, jaký je nejprodávanější vzor tapet v Česku? Je to taková ta letitá cihlová zeď. Laťku tedy máme nastavenou proklatě nízko."

Zhruba před třemi měsíci otevřeli Babeta s Janem showroom, kde si zákazníci mohou jejich tapety v klidu prohlédnout a osahat. Na internetu si skutečnou barevnost doopravdy neužijete. Ale spíš než o showroom tapet jde možná o prostor plný Babetiných nadčasových vzorů.

Diáře Lavmi

Najdete je na limitované sérii diářů Pátek-svátek a notesech Letem-světem řady Cous Cous, na kartonových Kukačkách - nástěnných hodinách, na látkových taškách a nově i na tričkách. A máme se na co těšit, brzy přibude i bytový textil!

"V Babetě je tolik vzorů, že se nám o tom ani nesní," usmívá se Jan a vstává, aby jako každý podvečer osobně obsluhoval zákazníky. "Jsme idealisti a jsme na to hrdí. Pro nás je klíčová tvořivost. Dejte nám pár let a uvidíte."

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.