24. dubna 2012 14:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

New York zpřístupnil tisíce archivních fotografií

Na fotografii je rozestavěný pilíř Manhattanského mostu, který byl dokončen v roce 1909. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na fotografii je rozestavěný pilíř Manhattanského mostu, který byl dokončen v roce 1909. | foto: ČTK

New York Newyorská radnice dnes zpřístupnila na internetu databázi 870.000 fotografií zachycujících vývoj města od poloviny 19. století. Snímky zahrnují budovy ve městě i každodenní život, stejně jako archiv policejních fotografií zločinů.

Celý projekt se připravoval čtyři roky, řekl agentuře AP představitel radnice Kenneth Cobb. Snímky obvykle pořídili anonymní zaměstnanci radnice. Řada z nich se již objevila v různých publikacích, ale byly dostupné jen v úřadovně archivu na Manhattanu.

Nyní je mohou online v digitalizované podobě využívat vědci, historici, filmaři i památkáři. Ale prohlížet a sdílet na sociálních médiích, případně si je koupit vytištěné může každý.

Online galerie zahrnuje i 800.000 barevných fotografií všech newyorských budov z poloviny 80. let. Z technických a finančních důvodů zatím není přístupných 720.000 snímků obdobné série všech newyorských budov z let 1939 až 1941. Radnice má však v úmyslu online databázi dál rozšiřovat.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII ZDE

Pohled na New York a řeku Hudson z mostu George Washingtona v prosinci 1936.
Lidovky.cz, ČTK