4. června 2009 12:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Newyorský pár chystá svatbu ve stavu beztíže

Nasa - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nasa - ilustrační foto. | foto: AFP

NEW YORK Netradiční svatby jsou mezi mladými páry velmi oblíbené. Pro jednu takovou se rozhodli Newyorčané Noah Fulmor a Erin Finneganová. Své "ano" si řeknou ve stavu beztíže. Svatební obřad jim uspořádá firma specializovaná na komerční lety, během nichž se cestující dostanou do stavu beztíže.

Sňatek uzavřou 20. června na palubě G Force one, což je speciálně upravený Boeing 727. Společnost jim bude dělat syn bývalého astronauta NASA Owena Garriotta Richard Garriott. Americký miliardář, který si na velké jmění přišel prodejem videoher, si loni sám dopřál let do vesmíru jako turista. Za letenku zaplatil 35 milionů dolarů.

Letadlo se snoubenci odstartuje z Kennedyho vesmírného střediska na Mysu Canaveral na Floridě. Během letu se na palubě stroje vytvoří takové podmínky, aby se dosáhlo gravitace stejné jako na Marsu (třetina zemské přitažlivosti), která umožní dělat akrobatické cviky na špičce prstu. Následovat bude gravitace Měsíce (šestina zemské přitažlivosti), která umožňuje se po výskoku vznést.

Mladý pár se rozhodl pro svatbu ve stavu beztíže.

Nakonec bude dosaženo beztížného stavu, kdy je možné se zcela lehce vznášet v prostoru. Snoubenci na nedávné tiskové konferenci ukázali novinářům nevěstiny svatební šaty od japonského návrháře. Jsou bílé, bez rukávů s vysokým límcem a s volánky.

Lidovky.cz, ČTK