Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nová nemoc: mozoly z hraní

Diagnóza má jméno Playstation palmar hidradenitis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diagnóza má jméno Playstation palmar hidradenitis | foto: Foto Shutterstock

PRAHA Nadměrnému hraní počítačových her se přisuzuje další nemoc. Nejde ani o psychickou závislost, ani o problémy s pohybem kvůli vysedávání u počítače. Na seznam postižení spojitelných s hraním přibyly mozoly.

Dvanáctiletá dívka byla přijata do ženevské univerzitní nemocnice s rukama jako dřevorubec po dvanáctihodinové šichtě. Nezmiňovala se ale, že by v poslední době nějak výrazněji sportovala nebo musela fyzicky pracovat. Lékaři stav jejích rukou popsali coby „idiopatickou eccrine hidradenitis v oblasti dlaní“ a společně s rodiči dívky si lámali hlavu nad tím, kde k tomu mohla přijít. Až si rodiče vzpomněli, že hlavním dceřiným koníčkem je – hra na konzoli Playstation. Po deseti dnech bez konzole se dívčiny dlaně uzdravily.
 
Případ byl popsán v British Journal of Dermatology a informovala o něm i BBC. Souvislost se hrou Playstation se pak promítla do označení „Playstation palmar hidradenitis“, které se pro tyto puchýře či mozoly začalo používat.
 
Lékaři soudí, že postižení vzniká kombinací dvou základních příčin. Tou první je pevný úchop ovladače spojený s neustálým pohybem prstů, který způsobuje nepřetržité tření v oblasti dlaní. Psychologické a emocionální vypětí během hry pak způsobí nadměrné pocení, které se na vzniku onemocnění neoddělitelně podílí. „Nový pojem ‚playstation palmar hidradenitis‘ skutečně ukazuje na tvorbu puchýřů po mnohahodinovém hraní. Jde o evidentní souvislost s pevným a časově náročným držením herní konzole a pocením dlaní,“ uvedla pro LN dermatoložka Miloslava Moskalyková Prokopová z Ústavu estetické medicíny.
 
Obrana je nicméně podle odborníků jednoduchá: dělat časté přestávky, omezovat dobu hraní a při stržení puchýře dát pozor na to, aby se do něj nedostala infekce, popřípadě se nerozvinula nějaká alergická reakce, například na součásti herní konzole.
 
Na případu zůstává asi nejzajímavější pozornost, jakou vyvolal. Mluvčí společnosti Sony pro Evropu popřel přímou souvislost mezi konzolí a onemocněním, přičemž uvedl, že na vině je spíš samotný přístup hráčů. „Součástí každého manuálu je i série doporučení, jak se vyhnout zdravotním obtížím,“ sdělil mluvčí Sony. Není divu, že věc budí pozornost: Herní konzole Playstation se prodává od roku 1995 a své místo našla v několika stovkách milionů domácností.
 
Vedle puchýřů na dlaních však existují i závažnější postižení, o nichž se mluví v souvislosti s počítačovými hrami. Nejčastěji jde o negativní vliv na pohybový systém, například o bolesti krční a bederní páteře a ramen, ztuhlou šíji nebo o problémy se zápěstím. K nim se může přidat i obezita spojená se sedavým způsobem života.
 
Existuje také mnoho dalších problematických oblastí, ve kterých však souvislost s hraním nebyla ještě plně prokázána. Jde zejména o zhoršení vidění nebo o možný rozvoj epilepsie. A asi nejbouřlivěji se diskutuje o psychologickém vlivu počítačových her, zvláště pak na děti a na dospívající.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.