Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová nemoc: mozoly z hraní

Magazín

  8:56
PRAHA - Nadměrnému hraní počítačových her se přisuzuje další nemoc. Nejde ani o psychickou závislost, ani o problémy s pohybem kvůli vysedávání u počítače. Na seznam postižení spojitelných s hraním přibyly mozoly.

Diagnóza má jméno Playstation palmar hidradenitis foto: Foto Shutterstock

Dvanáctiletá dívka byla přijata do ženevské univerzitní nemocnice s rukama jako dřevorubec po dvanáctihodinové šichtě. Nezmiňovala se ale, že by v poslední době nějak výrazněji sportovala nebo musela fyzicky pracovat. Lékaři stav jejích rukou popsali coby „idiopatickou eccrine hidradenitis v oblasti dlaní“ a společně s rodiči dívky si lámali hlavu nad tím, kde k tomu mohla přijít. Až si rodiče vzpomněli, že hlavním dceřiným koníčkem je – hra na konzoli Playstation. Po deseti dnech bez konzole se dívčiny dlaně uzdravily.
 
Případ byl popsán v British Journal of Dermatology a informovala o něm i BBC. Souvislost se hrou Playstation se pak promítla do označení „Playstation palmar hidradenitis“, které se pro tyto puchýře či mozoly začalo používat.
 
Lékaři soudí, že postižení vzniká kombinací dvou základních příčin. Tou první je pevný úchop ovladače spojený s neustálým pohybem prstů, který způsobuje nepřetržité tření v oblasti dlaní. Psychologické a emocionální vypětí během hry pak způsobí nadměrné pocení, které se na vzniku onemocnění neoddělitelně podílí. „Nový pojem ‚playstation palmar hidradenitis‘ skutečně ukazuje na tvorbu puchýřů po mnohahodinovém hraní. Jde o evidentní souvislost s pevným a časově náročným držením herní konzole a pocením dlaní,“ uvedla pro LN dermatoložka Miloslava Moskalyková Prokopová z Ústavu estetické medicíny.
 
Obrana je nicméně podle odborníků jednoduchá: dělat časté přestávky, omezovat dobu hraní a při stržení puchýře dát pozor na to, aby se do něj nedostala infekce, popřípadě se nerozvinula nějaká alergická reakce, například na součásti herní konzole.
 
Na případu zůstává asi nejzajímavější pozornost, jakou vyvolal. Mluvčí společnosti Sony pro Evropu popřel přímou souvislost mezi konzolí a onemocněním, přičemž uvedl, že na vině je spíš samotný přístup hráčů. „Součástí každého manuálu je i série doporučení, jak se vyhnout zdravotním obtížím,“ sdělil mluvčí Sony. Není divu, že věc budí pozornost: Herní konzole Playstation se prodává od roku 1995 a své místo našla v několika stovkách milionů domácností.
 
Vedle puchýřů na dlaních však existují i závažnější postižení, o nichž se mluví v souvislosti s počítačovými hrami. Nejčastěji jde o negativní vliv na pohybový systém, například o bolesti krční a bederní páteře a ramen, ztuhlou šíji nebo o problémy se zápěstím. K nim se může přidat i obezita spojená se sedavým způsobem života.
 
Existuje také mnoho dalších problematických oblastí, ve kterých však souvislost s hraním nebyla ještě plně prokázána. Jde zejména o zhoršení vidění nebo o možný rozvoj epilepsie. A asi nejbouřlivěji se diskutuje o psychologickém vlivu počítačových her, zvláště pak na děti a na dospívající.
Autoři:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat