4. května 2009 11:53 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nova vyhodila reportéra za chrochtání na blogu

Chrochtající Jiří Dlabaja. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chrochtající Jiří Dlabaja. | foto: Reprofoto

PRAHA "Zachrochtej! Zachrochtej, dělej!" vyzýval reportér Televizních novin Jiří Dlabaja své kolegy z Novy a natáčel je přitom na video. "Ukaž, jak vypadá prasečí chřipka," provokuje. Mělo jít o vtip, ale autorovi klipu nyní do smíchu není. Šéfové Novy posoudili jeho žertík jako útok na image televize a vyhodili ho.

"S iniciátorem celé akce a autorem videa Jiřím Dlabajou (Nova) ukončila pracovní poměr pro závažné porušení pracovní kázně a poškození jména společnosti," sdělila mluvčí televize Michaela Fričová. "Se všemi ostatními zúčastněnými redaktory proběhlo interní kárné řízení a byli potrestáni v souladu s vnitřními předpisy společnosti," dodala bez dalších podrobností.

Kromě Jiřího Dlabaji, který video natočil a umístil na svůj blog na doméně blog.cz, která patří právě Nově, se v záběru míhají třeba politický reportér Vladimír Keblůšek, dále Klára Bitvarová, Alena Kovářová, Kamila Jandová nebo Ondřej Špalek.


Kauzou se ve svých aktuálních vydáních zabýval deník Blesk. Autor klipu Dlabaja už se za "chrochtající" video omluvil. "Měla to být jen sranda," řekl Blesku.

Na svém blogu pak včera v reakci na vzniklou situaci napsal: "I když mi chodí SMSky, abych se držel, a že všechno toto co se děje bude testem, zda má český národ smysl pro humor, objevují se komenty v diskusích, že nemám srdce s nemocnými a umírajícími. Těm bych vzkázal, že mám na svědomí nasbíraných několik milionů korun na lidi v rozvojových zemích umírající hladem, žízní, na nemoci. Moderoval jsem totiž řadu humanitárních akcí. A také jsem se nedávno od Národní rady osob se zdravotním postižením dozvěděl, že jsem redaktorem s nejvyšším počtem natočených reportáží, které pomohly handicapovaným."

Nepomohlo to však. "Vzhledem k tomu, že video bylo natáčeno v pracovní době v prostorách zpravodajské redakce a následně umístěno na internetových stránkách spojených s TV Nova, přistoupili jsme k ráznému řešení a tvrdým postihům,“ prohlásil generální ředitel Novy Petr Dvořák.

„Chování redaktorů považujeme za závažné porušení zásadní vnitřní normy TV Nova, kterou je Etický kodex. Vzhledem k pozici, významnosti a respektu zpravodajské relace Televizní noviny si jeho porušení nemohou redaktoři dovolit ani u svých soukromých aktivit,“ dodal.

Server iDNES.cz píše, že na Dlabajovu podporu vznikla stránka chrochro.7x.cz. Ta už svým titulem Zachrochtejte Blesku! označuje za hlavního viníka celé aféry právě bulvární deník, který "video našel, vše překroutil do nehorázných rozměrů a udělal z něj totální katastrofu".

Lidovky.cz