Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nové trendy bydlení? Ve velkém městě malý byt

New York | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy New York | foto: Shutterstock

SEATTLE Aaronovi McConnellovi nevadí, že sdílí kuchyň se sedmi sousedy. V bytě, kde má prostor pro dvojlůžko, rohový stůl a další drobnosti, se mu žije dobře. A skříně? Tak na ty zapomeňte. Oblečení a další věci si ukládá na police a háčky. McConnellův malý domov je součástí nejnovějšího trendu na realitním trhu ve Spojených státech - tím trendem jsou mikrobyty.

"Mám rád život v komunitě," řekl McConnell agentuře Reuters. "Je to docela zábavné, velmi společenské." A pro 28letého McConnella je to také finančně dostupné. Za byt v Seattlu, kde začíná svoji kariéru stavebního inženýra, platí měsíčně 737 dolarů (téměř 15.000 Kč).

Maličké byty, jako je ten McConnellův, se začaly objevovat ve velkých městech po celých Spojených státech. Mají pomoci uspokojit poptávku od lidí, kteří nemají moc peněz, ale rozhodli se žít v místech, kde jsou jinak drahé nájmy.

Mikrobyty, známé také jako byty hostelového stylu, mají obvykle rozlohu včetně vlastní koupelny do 18,5 metru čtverečních. A obvykle už bývají i zařízené - postelí, někdy vestavěnou, a dalším vybavením, které šetří místo. Většinou mají i společnou kuchyň, kterou může sdílet až osm bytů, nemají ale výtah. V ceně bydlení je ale internet a energie.

ČTĚTE TAKÉ:

Co chybí mikrobytům, pokud se rozlohy týče, to vyrovnají svou polohou. Ten McConnellův se nachází blízko živé oblasti Pike/Pine, která je plná restaurací, barů a obchodů. Nájmy mikrobytů v Seattlu se pohybují od 500 do 1000 dolarů měsíčně. Naproti tomu průměrný nájem jednopokojového bytu tam letos na jaře činil 1223 dolarů (asi 24 000 Kč).

Ne každý je však tomuto trendu bydlení nakloněn. Obyvatelé domů a bytů v blízkosti McConnellovy lokality se obávají, že rostoucí obliba mikrobydlení ohrozí místní infrastrukturu. Ta by prý nemusela stačit a může také zhoršit dopravní zácpy a parkování. Tento druh bydlení nemusí splňovat ani stejné předpisy pro stavbu a ochranu životního prostředí, jaké musejí splňovat nově rekonstruované klasické byty. Podle definice totiž mikrobyty nejsou bytovou jednotkou. Ta totiž musí mít i svou vlastní kuchyň.

New York

New York

Třeba pro Carla Wintera jsou mikrobyty v jeho blízkosti noční můrou. Založil proto skupinu, která bojuje za přiměřenou hustotu bydlení v Seattlu. "Naší velkou obavou je, že nemusí projít stejnými regulačními procesy, jako kdokoliv jiný," dodává.

Starosta Seattlu Mike McGinn ale mikrobytům fandí, stejně jako člen městské rady Richard Conlin. "Soukromý sektor vytváří dostupné bydlení pro lidi, kteří ho chtějí. V podstatě je to dobrá věc," uvádí Conlin. Mladí lidé, kteří začínají, anebo pracovníci ve službách či důchodci s omezenými příjmy, ti všichni potřebují dostupné bydlení, dodává Conlin. Podle mluvčí oddělení vývoje a plánování Cindy Wilderové bylo od roku 2006 předloženo celkem 41 projektů na mikrobyty. Schváleno jich bylo 28 a o dalších 13 se jedná.

Experiment s mikrobyty

V San Francisku zvažují, že by se mikrobyty mohly stát i bydlením pro příležitostné přespání dobře placených technologických zaměstnanců, kteří bydlí na předměstí. Ideálním bydlením by tyto mikrobyty mohly být rovněž pro studenty vysokých škol, kteří mají problémy najít ve městě dostupné bydlení.

S mikrobyty se rozhodl experimentovat i New York. Loni město vyhlásilo pilotní program rozvoje tohoto bydlení, první jednotka s 55 byty by měla být dokončena na Manhattanu v září 2015. Mikrobyty podporuje i Boston, podle kterého město musí zajistit více bytů pro seniory a zaměstnance. K tomu se hodí právě mikrobyty.

Podle Jima Pottera, což je šéf společnosti Kauri Investments, které patří budova s mikrobyty, kde žije i McConnell, je průměrná doba pronájmu mikrobytu jeden rok. Průměrný věk obyvatel mikrobytů, které firma vlastní, je 33 let a jejich příjmy jsou pod 35.000 USD (693.000 Kč) ročně. Většinou nemají auto. A jak vidí své další bydlení v mikrobytě McConnell? V bytě chce zůstat do ledna, pak se žení. "Pak uvidím, kam nás život zavede," dodává.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Ředitel Vodafonu vyzývá konkurenci ke zrušení víceletých smluv. Laciné gesto, nebo promyšlený tah? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ředitel Vodafonu vyzývá konkurenci ke zrušení víceletých smluv. Laciné gesto, nebo promyšlený tah? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Ředitel Vodafonu vyzývá konkurenci ke zrušení víceletých smluv. Laciné gesto, nebo promyšlený tah? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?