Britští výzkumníci do projektu zahrnuli 700 lidí, kterých se dotazovali na jejich strategii při plnění novoročních předsevzetí a na konečné výsledky.
Mezi nejčastější cíle patří podle vedoucího výzkumu, psychologa Richarda Wisemana, přání zhubnout, přestat kouřit, získat lepší kvalifikaci nebo zlepšit partnerský vztah.
Přibližně 78 procent těch, kteří při plnění svých předsevzetí neuspěli, se soustředilo spíše na zdůvodňování toho, proč předsevzetí splnit nejde, než na skutečné dosažení vytčených cílů. O úspěchu prý pouze snili nebo se spoléhali jen na sílu své vůle.
"Naše výsledky ukazují, že to takhle jednoduše nefunguje," konstatoval Wiseman. "Pokud se snažíte zhubnout, nestačí si připevnit na ledničku obrázek modelky nebo si představovat, že jste štíhlí." Lidé, kterým se podařilo svá předsevzetí dotáhnout k úspěšnému konci, si své cíle většinou rozvrhli do několika menších kroků a odměnili se pokaždé, když některého z nich dosáhli. O svých plánech také informovali své přátele, soustředili se na to, co jim úspěch konkrétně přinese, a zapisovali si své pokroky.
Lidé, kteří si naplánovali řadu menších cílů, měli podle studie průměrnou míru úspěšnosti 35 procent, ti, kteří do své realizace zahrnuli všech pět uvedených dílčích strategií, vykazovali průměrnou míru úspěšnosti dokonce 50 procent.
"Nejúčinnější (strategií) tedy zřejmě je vytvořit si plán a motivovat se k jeho naplnění," řekl Wiseman. Činit novoroční předsevzetí ukvapeně není podle expertů dobré. "Pokud se pro nějaké předsevzetí rozhodnete náhle, pravděpodobně pro vás mnoho neznamená a nevynaložíte mnoho úsilí, abyste své přání dotáhli do konce."