24. ledna 2011 15:01 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nový rok slavte bez rachejtlí, zvuk si pusťte na CD, vyzval Tchaj-wan

Velkolepý ohňostroj v centru Singapuru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velkolepý ohňostroj v centru Singapuru |

Obyvatelé Tchaj-wanu tradičně vítají příchod lunárního Nového roku v hlučné kakofonii rachejtlí, prskavek a dalších produktů zábavní pyrotechniky. Letos je ovšem úřady vyzvaly ke změně zvyků - apelují na Tchajwance, aby si místo vypouštění rachejtlí raději pustili jen jejich nahrané zvuky z cédéčka.

Úřady doufají, že by se tímto způsobem mohla podstatně zmírnit hladina hluku a znečištění ovzduší i chodníků. Otázkou ovšem je, zda budou lidé ochotní výzvu vyslyšet, napsal zpravodajský server BBC News.

Odpalovat rachejtle, jejichž hluk má zahnat smůlu a uvítat Nový rok, je čínskou tradicí starou stovky let. A zatímco například v Hongkongu, Malajsii nebo Singapuru už zábavní pyrotechniku zakázali, na Tchaj-wanu je stále povolená. Některé rachejtle jsou přitom tak silné, že připomínají spíš exploze a jejich zvuk spouští alarmy automobilů.

Obyvatelé míní, že Hongkong, Malajsie nebo Singapur mohou být během oslav klidnějšími místy, ale atmosféra na Tchaj-wanu je rozhodně svátečnější, když ji provází skutečný zvuk skutečných rachejtlí.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz