Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O kopii pravé ruky nestojí. Robotická končetina dělá z dětí superhrdiny

Magazín

  6:11
Britská vědkyně Samantha Payneová dokázala, že se handicap může proměnit v superschopnost - zvlášť, když jde o děti. Zjistila, že handicapovaní nestojí o kopii opravdové ruky, vyvinula proto robotický model, který lidem, co přišli o ruku, dodává sebevědomí a dětem plní sny. Nejen že díky Hero Arm přestávají vnímat postižení jako nevýhodu, ale navíc mohou být jako sví oblíbení superhrdinové – od Iron Mana po Hvězdné války.

Joel Gibbard a Samantha Payneová foto: Open Bionics

Když Payneová zakládala svoji technologickou společnost Open Bionics, která se zabývá robotikou, rozhodla se oprostit od tradičních lékařských technik. Robotická ruka Hero Arm nastavila úplně nové standardy, je vyrobena z exkluzivních materiálů, přesto za dostupnou cenu. 

Na vývoji Hero Arm se podíleli především ti, pro něž je určená. To, že je ultra lehká, není jediná výhoda. „Nechtěla jsem kopírovat ničí práci, chtěla jsem vytvořit něco úplně nového. S robotickou rukou vypadají její nositelé jako ze science fiction a okolní lidi to zajímá. Jejich odlišnost se stává superschopností,“ popisuje jednu z největších výsad revolučního modelu.

Když jsem se ptala lidí na ideální vlastnosti protézy, kdyby si mohli přát...

„Když jsem se ptala lidí na ideální vlastnosti protézy, kdyby si mohli přát skutečně cokoliv, nikdo z nich neřekl, že chce reálnou podobu s lidskou rukou,“ popisuje Samantha Payneová v kampani Driven od automobilky Toyota, ukazující příběhy lidí, kteří se rozhodli udělat svět lepším místem. Nenechala se odradit ani tím, že požadavky budoucích klientů se zprvu zdály nesplnitelné. „Na technologiích zbožňuji tu moc vytvořit něco úplně nového, co může ovlivnit celý lidský život,“ vysvětluje. 

Hvězdné války i Iron Man

Její touha splnit handicapovaným to, co si opravdu přejí a pomoci jim proměnit nevýhodu ve výhodu, dokonce došla tak daleko, že si její klienti mohou vybrat motiv své Hero Arm. Vznikla i ruka podle slavných robotů R2D2 a BB8 z Hvězdných válek, nebo ruka, která malého chlapce promění v Iron Mana. Společnost Open Bionics má už podepsanou smlouvu s více než 600 klinikami v USA. 

Autor: