Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

O trestech pro americké vojáky rozhodnou stařešinové

Američtí vojáci (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američtí vojáci (ilustrační fotografie). | foto: Reuters

KÁBUL O tom, zda američtí vojáci působící v Afghánistánu budou moci být po roce 2014 stíháni afghánskými úřady, rozhodne shromáždění afghánských stařešinů. Prohlásil to prezident země Hamíd Karzáí.

Do konce roku 2014 by se podle plánu měly z Afghánistánu stáhnout všechny mezinárodní bojové jednotky. Někteří zahraniční vojáci v zemi ale zůstanou a budou pomáhat kupříkladu při výcviku místních bezpečnostních sil.

ČTĚTE TAKÉ:

Spojené státy již dříve uvedly, že američtí vojáci se i po roce 2014 musejí zodpovídat americkým úřadům. Chtějí, aby tento požadavek byl zakotven v dohodě týkající se působení zahraničních vojáků v zemi po odchodu bojových oddílů.

USA pošlou své vojáky do Polska. Kvůli krizi na Ukrajině.

Američtí vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto)

Afghánský prezident Karzáí ale na pondělní konferenci v Kábulu řekl, že o této otázce musí rozhodnout afghánský lid. To podle něj znamená, že by měla být svolána Velká rada (Lója džirga), která je shromážděním vážených osobností politického, hospodářského a společenského života, kmenových vůdců, vysokých islámských duchovních a intelektuálů. Rada se schází, je-li třeba rozhodnout o otázkách mimořádně závažných pro stát.

Karzáí se vyjádřil po svém návratu z Washingtonu, kde v minulých dnech jednal se svým protějškem Barackem Obamou o budoucnosti spolupráce mezi USA a Afghánistánem.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?