Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Afghánistán

O trestech pro americké vojáky rozhodnou stařešinové

Američtí vojáci (ilustrační fotografie). foto: Reuters

KÁBUL - O tom, zda američtí vojáci působící v Afghánistánu budou moci být po roce 2014 stíháni afghánskými úřady, rozhodne shromáždění afghánských stařešinů. Prohlásil to prezident země Hamíd Karzáí.
  7:00

Do konce roku 2014 by se podle plánu měly z Afghánistánu stáhnout všechny mezinárodní bojové jednotky. Někteří zahraniční vojáci v zemi ale zůstanou a budou pomáhat kupříkladu při výcviku místních bezpečnostních sil.

ČTĚTE TAKÉ:

Spojené státy již dříve uvedly, že američtí vojáci se i po roce 2014 musejí zodpovídat americkým úřadům. Chtějí, aby tento požadavek byl zakotven v dohodě týkající se působení zahraničních vojáků v zemi po odchodu bojových oddílů.

Američtí vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto)

Afghánský prezident Karzáí ale na pondělní konferenci v Kábulu řekl, že o této otázce musí rozhodnout afghánský lid. To podle něj znamená, že by měla být svolána Velká rada (Lója džirga), která je shromážděním vážených osobností politického, hospodářského a společenského života, kmenových vůdců, vysokých islámských duchovních a intelektuálů. Rada se schází, je-li třeba rozhodnout o otázkách mimořádně závažných pro stát.

Karzáí se vyjádřil po svém návratu z Washingtonu, kde v minulých dnech jednal se svým protějškem Barackem Obamou o budoucnosti spolupráce mezi USA a Afghánistánem.

Autoři: ,