Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O víkendu se otevřou parky a zahrady

Magazín

  8:00
PRAHA - Zájemci budou mít tento víkend příležitost navštívit jindy nepřístupné státní i soukromé zahrady a parky v historickém centru Prahy a v dalších městech České republiky. Součástí celoevropského Víkendu otevřených zahrad budou i komentované prohlídky, možnost navštívit technické zázemí zahrad, výstavy nebo také degustace francouzských vín.
Valdštejnská zahrada (ilustrační foto)

Valdštejnská zahrada (ilustrační foto) foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Projekt v Česku pořádá Národní památkový ústav ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

Zahrada je vlastně určitým typem kultury. Češi jako národ měli vždy kladný vztah k zeleni, což dokládá i to, že letošního druhého ročníku v Česku se účastní na 35 subjektů. Loni to přitom byly jen tři zahrady v Praze," uvedla ředitelka společnosti pro zahradní a krajínářskou tvorbu Dana Štechová.

Nejkrásnější výlety

Pravčická bránaCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Česku, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE


V Praze otevřou své brány nejen běžně přístupné Palácové zahrady, které spravuje památkový ústav, ale také téměř neznámé zahrady Vratislavská a Konventní. Svůj pěstěný dvorek se zelení zájemcům představí i správci Ústavu pro soudobé dějiny. "Tato historická zahrada je opravdu nádherná, porostlá břečťanem, takže působí velmi tajemně," doporučila Štechová.

Vstupné do většiny z objektů bude buď zcela zdarma nebo symbolické. V případě Palácových zahrad zůstane klasické vstupné do jednotlivých okruhů.

Komentované prohlídky
"My se pražské zahrady v naší správě snažíme nechat zpřístupněné celoročně. Takže jako přidanou hodnotu v rámci Víkendu otevřených zahrad nabídneme komentované prohlídky nejen na téma tamní vegetace, ale návštěvníci se dozví i něco o zahradní architektuře," řekl náměstek generální ředitelky Národního památkového ústavu pro správu památkových objektů.

Kromě zahrad a parků v metropoli se víkendových oslav zúčastní i další desítky objektů v téměř všech krajích. Prohlídka zámeckého parku bude například v Českém Krumlově, bylinková zahrada se návštěvníkům otevře v jihomoravských Valticích, francouzský park zase zpřístupní Zámek Dobříš ve středních Čechách.

"Dobříš prohlídku propojí dokonce i s blížící se muzejní nocí. Návštěvníci si na místě budou moci prohlédnout například i pivovarské sklepy," doplnila Štechová.

Svátek, při kterém se veřejnosti otevírají běžně nepřístupné zahrady, vznikl ve Velké Británii pod názvem Open Garden & Squares Weekend a už několik let je vždy o druhém červnovém víkendu v řadě evropských zemích.Česko se do oslav zapojilo poprvé loni.

Podrobný seznam zpřístupněných zahrad a parků najdou zájemci na internetových stránkách.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat