Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O víkendu se otevřou parky a zahrady

Magazín

  8:00
PRAHA - Zájemci budou mít tento víkend příležitost navštívit jindy nepřístupné státní i soukromé zahrady a parky v historickém centru Prahy a v dalších městech České republiky. Součástí celoevropského Víkendu otevřených zahrad budou i komentované prohlídky, možnost navštívit technické zázemí zahrad, výstavy nebo také degustace francouzských vín.
Valdštejnská zahrada (ilustrační foto)

Valdštejnská zahrada (ilustrační foto) foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Projekt v Česku pořádá Národní památkový ústav ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

Zahrada je vlastně určitým typem kultury. Češi jako národ měli vždy kladný vztah k zeleni, což dokládá i to, že letošního druhého ročníku v Česku se účastní na 35 subjektů. Loni to přitom byly jen tři zahrady v Praze," uvedla ředitelka společnosti pro zahradní a krajínářskou tvorbu Dana Štechová.

Nejkrásnější výlety

Pravčická bránaCestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Česku, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE


V Praze otevřou své brány nejen běžně přístupné Palácové zahrady, které spravuje památkový ústav, ale také téměř neznámé zahrady Vratislavská a Konventní. Svůj pěstěný dvorek se zelení zájemcům představí i správci Ústavu pro soudobé dějiny. "Tato historická zahrada je opravdu nádherná, porostlá břečťanem, takže působí velmi tajemně," doporučila Štechová.

Vstupné do většiny z objektů bude buď zcela zdarma nebo symbolické. V případě Palácových zahrad zůstane klasické vstupné do jednotlivých okruhů.

Komentované prohlídky
"My se pražské zahrady v naší správě snažíme nechat zpřístupněné celoročně. Takže jako přidanou hodnotu v rámci Víkendu otevřených zahrad nabídneme komentované prohlídky nejen na téma tamní vegetace, ale návštěvníci se dozví i něco o zahradní architektuře," řekl náměstek generální ředitelky Národního památkového ústavu pro správu památkových objektů.

Kromě zahrad a parků v metropoli se víkendových oslav zúčastní i další desítky objektů v téměř všech krajích. Prohlídka zámeckého parku bude například v Českém Krumlově, bylinková zahrada se návštěvníkům otevře v jihomoravských Valticích, francouzský park zase zpřístupní Zámek Dobříš ve středních Čechách.

"Dobříš prohlídku propojí dokonce i s blížící se muzejní nocí. Návštěvníci si na místě budou moci prohlédnout například i pivovarské sklepy," doplnila Štechová.

Svátek, při kterém se veřejnosti otevírají běžně nepřístupné zahrady, vznikl ve Velké Británii pod názvem Open Garden & Squares Weekend a už několik let je vždy o druhém červnovém víkendu v řadě evropských zemích.Česko se do oslav zapojilo poprvé loni.

Podrobný seznam zpřístupněných zahrad a parků najdou zájemci na internetových stránkách.

Autoři: ,