3. dubna 2006 11:26 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Obraz ruského malíře je v Česku nejdražší

Obraz ruského malíře Ivanoviče Šiškina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz ruského malíře Ivanoviče Šiškina. | foto: Doležal Michal ČTK

PRAHA  Za vyvolávací cenu 7,5 milionu korun se včera vydražil obraz ruského malíře Ivana Ivanoviče Šiškina. Vytvořil tak nový český aukční rekord.

Dosavadní nejvyšší cena, za niž bylo dílo na českém trhu s uměním prodáno, byla o 200 000 korun nižší - rekord držely šest let Zlaté rybičky Emila Filly vydražené za 7,3 milionu korun.

K ceně dosažené při dražbě na sále se ještě připočítává aukční poplatek, který je v případě galerie Pictura 18 procent a nový majitel za Šiškinův obraz nazvaný Před zrcadlem zaplatí celkem téměř 8,9 milionu korun.

Šiškinův olej na plátně je inspirován tradicí holandské malby. Zachycuje výjev v pokoji, ve kterém stojí žena čtoucí dopis, na stěně v interiéru jsou zavěšena jeho vlastní díla. Ivan Ivanovič Šiškin (1831-1898) patří k hlavním představitelům ruské krajinářské tvorby 19. století.

Po mnoha letech, kdy se na tuzemském aukčním trhu nejlépe prodávala díla klasiků české moderny, se prosazují i ruští autoři. V první desítce je kromě Filly, Šímy a dalších českých autorů (Bohumil Kubišta, Jindřich Štyrský a František Kupka) ještě na sedmém místě Konstantin A. Korovin, jehož obraz Noční Paříž se loni vydražil za 4,7 milionu korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz