Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obraz ruského malíře je v Česku nejdražší

Magazín

  11:26
PRAHA - Za vyvolávací cenu 7,5 milionu korun se včera vydražil obraz ruského malíře Ivana Ivanoviče Šiškina. Vytvořil tak nový český aukční rekord.

Šiškin¨. foto: Doležal Michal ČTK

Dosavadní nejvyšší cena, za niž bylo dílo na českém trhu s uměním prodáno, byla o 200 000 korun nižší - rekord držely šest let Zlaté rybičky Emila Filly vydražené za 7,3 milionu korun.

K ceně dosažené při dražbě na sále se ještě připočítává aukční poplatek, který je v případě galerie Pictura 18 procent a nový majitel za Šiškinův obraz nazvaný Před zrcadlem zaplatí celkem téměř 8,9 milionu korun.

Šiškinův olej na plátně je inspirován tradicí holandské malby. Zachycuje výjev v pokoji, ve kterém stojí žena čtoucí dopis, na stěně v interiéru jsou zavěšena jeho vlastní díla. Ivan Ivanovič Šiškin (1831-1898) patří k hlavním představitelům ruské krajinářské tvorby 19. století.

Po mnoha letech, kdy se na tuzemském aukčním trhu nejlépe prodávala díla klasiků české moderny, se prosazují i ruští autoři. V první desítce je kromě Filly, Šímy a dalších českých autorů (Bohumil Kubišta, Jindřich Štyrský a František Kupka) ještě na sedmém místě Konstantin A. Korovin, jehož obraz Noční Paříž se loni vydražil za 4,7 milionu korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!