Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Hasiči v Praze změřili své síly v soutěži Iron Fireman

Magazín

  19:05
PRAHA - Přes 70 profesionálních i dobrovolných hasičů dnes na pražském Pankráci vyrazilo na trať už tradiční soutěže Iron Fireman. Organizátoři ji označují za nejtěžší hasičský závod na světě. Na účastníky čekaly úkoly, které měly důkladně prověřit jejich hasičské dovednosti i fyzickou kondici.

Hasičská soutěž Iron Fireman foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

 

Požárníci vykonávali všechny disciplíny v plné výstroji vážící kolem 20 kilogramů. Svůj výkon završili výstupem do 26. patra výškové budovy City Empiria.

Soutěžící za slunečného počasí nejprve roztahovali a zase balili dvě hadice. Na trati je pak čekala pneumatika nákladního automobilu, kterou museli osmkrát převrátit.

Hasičská soutěž Iron Fireman

Následovalo přenášení dvou třicetikilových kanystrů s vodou, překonání hladké dvoumetrové stěny a odtahování osmdesátikilogramové figuríny na vzdálenost zhruba 30 metrů. Při cestě zpět je opět čekala dvoumetrová bariéra a kanystry s vodou. Vzápětí si hasiči museli aktivovat dýchací přístroj a s nasazenou kyslíkovou maskou zdolat 26 pater City Empiria. Všechny disciplíny absolvovali bez přestávky.Hasičská soutěž Iron Fireman

Vítězem soutěže se stal polský hasič Marcin Zieblo, který trať absolvoval za osm minut a 29 sekund, tedy za nejkratší čas v historii soutěže. Za dnešní vítězství získal 20.000 korun. Na druhém místě se umístil loňský vítěz Lukáš Novák z hasičského sboru Pardubického kraje, který na podobných akcích sbírá ceny i ve světě. Třetí příčku obsadil Michal Přecechtěl ze sboru Olomouckého kraje. Ze 71 závodníků nakonec soutěž nedokončilo osm lidí.Hasičská soutěž Iron Fireman

O náročnosti závodu by mohl vyprávět například mladý dobrovolný hasič, který se několikrát marně pokoušel podruhé zdolat dvoumetrovou zeď. Už se zdálo, že závod nedokončí, když bezmocně stál před bariérou, oddychoval a kroutil hlavou. Divácká podpora a výkřiky "Nevzdávej to!" jej ale vybičovaly a mladík zeď překonal.

"Nejtěžší je určitě samotný výběh nahoru," řekl ČTK po absolvování trati profesionální hasič Zbyněk Pochman ze smíchovské stanice. Závodu se zúčastnil už počtvrté, pochvaloval si "perfektní" organizaci akce.

Hasičská soutěž Iron Fireman

"Závodník se tady setká jak se silovými disciplínami, tak s vytrvalostními disciplínami, takže si musí rozložit síly," vysvětloval.

Účast v soutěži podle něho může pomoci především pražským hasičům kvůli tomu, že v metropoli je hodně vysokých budov. "Tady to je perfektní příprava pro zásah," řekl Pochman, který se nakonec umístil na 29. místě.

Pořadatelé pro návštěvníky připravili i doprovodný program. Přihlížející byli svědkem například simulovaného zásahu pražské městské policie, hasiči také předvedli vyprošťování řidiče z havarovaného vozu za použití hydraulických nůžek. Návštěvníci si mohli prohlédnout i vystavenou hasičskou techniku.

Hasičská soutěž Iron Fireman

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat