18. července 2011 15:01 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

OBRAZEM: Hradcem svištěla podivná vozítka

Centrem Hradce Králové se proháněla roztodivná šlapací vozítka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrem Hradce Králové se proháněla roztodivná šlapací vozítka | foto: ČTK

Centrem Hradce Králové se o víkendu proháněla dvacítka roztodivných šlapacích vozítek. Čtyřkolová vozidla měla podobu plachetnice, čarodějnice, Spidermana, vosy, sanitky či švýcarské chalupy. Většina účastníků byla z Francie, kde tato zábava před asi 30 lety vznikla. Z Čech byli dva závodníci, řekl ČTK pořadatel akce Evžen Vyčichlo.

Při závodech přitom zdaleka nejde o fyzickou zdatnost jezdců. Konečné umístění vedle dosaženého počtu ujetých kol velmi ovlivňuje estetický projev vozítka a oblečení závodníků. Porota také hodnotí depo a prezentační představení celého týmu před startem.

Centrem Hradce Králové se proháněla roztodivná šlapací vozítka

"Každé vozítko musí být originál a po vyrobení dostává své evidenční číslo. Celkem je nyní v evidenci kolem 5000 vozítek," řekl Vyčichlo s tím, že vedle Francie je tato zábava rozšířená ještě v Itálii a Německu.

Centrem Hradce Králové se proháněla roztodivná šlapací vozítka

Loni byla vozítka v Hradci Králové poprvé, víkendový závod byl již součástí evropského šampionátu. "Loni jsme v Česku měli jedno vozítko, nyní máme evidovaná tři. To je významný nárůst," řekl Vyčichlo k rozvoji vozítek v ČR. Za Čechy jelo vozítko v podobě lva a vodníka.

Centrem Hradce Králové se proháněla roztodivná šlapací vozítka

Vozítka jsou z různých materiálů. Záleží jen na fantazii tvůrce. Většinou se používají kovové trubky a komponenty z jízdních kol. "Vozítko se dá sestavit za pár korun z toho, co kdo sežene. Vyrobeno ale již bylo i vozítko z kompozitu za 7000 eur (asi 175.000 korun)," řekl Vyčichlo. Podle pravidel je maximální délka vozítka tři metry a šířka jeden metr, kola mohou mít maximální průměr 50 centimetrů.

Centrem Hradce Králové se proháněla roztodivná šlapací vozítka

Vlastní závody mají velmi přísná pravidla. Při zhruba devadesátiminutovém závodu se ve vozítku mohou střídat až čtyři piloti. Ve vozítku se při závodě nesmí stát. Bez platné licence se nemůže jet. Je zakázáno bránit v jízdě rychleji jedoucím vozítkům.

Centrem Hradce Králové se proháněla roztodivná šlapací vozítka

Vozítka s pedály se měla v neděli vypravit ještě do Pardubic, ale nakonec z toho sešlo. "Pardubice nám nabídly uspořádání závodů v říjnu. To nám ale nevyhovuje. Už je po sezoně a pro zahraniční účastníky to je nezajímavé," řekl Vyčichlo.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz