Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Pochodeň z berlínské olympiády vydražena za půl milionu

Magazín

  12:00
KARLOVY VARY - Olympijskou pochodeň z XI. letní olympiády v Berlíně v roce 1936, kterou exekutor zabavil dlužníkovi, prodal karlovarský soud v dražbě za 500 tisíc Kč. Dražba začala na 5000 Kč. Dlužník neplatil výživné na svou dceru a sociální pojištění.

Okresní soud v Karlových Varech vydražil olympijskou pochodeň z XI. letní olympiády v Berlíně v roce 1936 za 500 tisíc korun. Exekutor ji zabavil dlužníkovi, který neplatil výživné na svou dceru a sociální pojištění. foto: ČTK

Dlužník pochodeň prý zdědil po pratetě, která měla za manžela doktora Martana, jenž byl lékař tehdejší československé výpravy a z olympiády ji přivezl. Olympijskou pochodeň nalezl soudní vykonavatel při exekuci. Z alpaky ji vyrobily Kruppovy závody v Essenu. Bylo jich údajně vyrobeno zhruba tisíc.

Okresní soud v Karlových Varech vydražil olympijskou pochodeň z XI. letní olympiády v Berlíně v roce 1936 za 500 tisíc korun. Exekutor ji zabavil dlužníkovi, který neplatil výživné na svou dceru a sociální pojištění.

Olympijské pochodně tradičně nesou běžci a přinášejí s nimi oheň z řecké Olympie do pořádajícího města olympiády. Poslední běžec pak s ní obvykle zapaluje olympijský oheň, který pak hoří po celou dobu konání her. Na internetu lze najít řadu dražeb pochodní, přičemž obvykle je jejich cena v řádu několika tisíc dolarů.

Okresní soud v Karlových Varech vydražil olympijskou pochodeň z XI. letní olympiády v Berlíně v roce 1936 za 500 tisíc korun. Exekutor ji zabavil dlužníkovi, který neplatil výživné na svou dceru a sociální pojištění.

Dnes dražená pochodeň připomíná olympiádu, která se odehrála v Berlíně krátce před vypuknutím druhé světové války a byla už zcela v režii propagandy nacistického Německa.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat