24. listopadu 2008 10:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Odpuštění pro Lennona

John Lennon a Yoko Ono | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy John Lennon a Yoko Ono | foto: ČTK

ŘÍM Beatles jsou slavnější než Ježíš, řekl před 42 lety slavný beatle. Vatikán mu teď odpustil.

Vatikánský deník L’Osservatore Romano našel po čtyřiceti letech slova omluvy vůči výroku Johna Lennona. Ten v roce 1966 pronesl, že „Beatles jsou slavnější než Ježíš“. Bylo to v období vrcholu beatlemánie, kdy Johnova věta vyvolala vlnu protestů u široké veřejnosti. Tehdy některá rádia na protest dokonce přestala ve svém vysílání pouštět veškeré hity Beatles. Mnozí křesťané především ve Spojených státech tehdy dokonce veřejně pálili alba této nejslavnější britské kapely.
 
Během rozhovoru, který poskytl v březnu 1966, řekl: „Křesťanství odejde. Vyprchá a zmizí. Nepotřebuji to dokazovat. Momentálně jsme slavnější než Ježíš.“ Po tomto kontroverzním výroku uspořádali Beatles tiskovou konferenci. Lennon na ní uvedl, že nechápe, za co by se měl světu omluvit, protože jeho slova byla pochopena špatně. Ale zároveň uvedl, že se omlouvá v každém případě, protože jeho manažer ho o to požádal. Tehdy byla římskokatolická církev velice pohoršena a odsoudila tato tvrzení jako hřích.
 
Vatikánský list nyní označil památné věty jen za „chvástání mladého anglického muzikanta z dělnické třídy, který vyrostl v době Elvise Presleyho a rokenrolu a potýkal se s nečekanou slávou“. Podle autora článku se tak jednalo pouze o mladistvý vtip.
 
Článek vyšel k příležitosti čtyřicátého výročí slavného Bílého alba, které bylo světu představeno 22. listopadu 1968. Jak se v něm píše: „Stalo se inspirací pro více než jednu generaci muzikantů.“ Citovala to agentura Reuters. Autor ve svém sloupku zároveň připomíná jedinečné spojení dvojice John Lennon – Paul McCartney. Podle něj tato značka „mimořádně odolala toku času“.
 
Historie skupiny The Beatles začala v roce 1957. Na pouti v anglickém Wooltonu se John seznámil s Paulem McCartneyem a přivedl ho do své tehdejší skupiny The Quarry Men jako kytaristu. V roce 1960 vznikl definitivní název The Beatles. Kritickým se pro hudebníky stal rok 1969. John přecházel k sólovým projektům, začal se politicky angažovat a protestovat proti válkám. Společně s Yoko Ono pořádali mírové happeningy, nejznámější – Bed In – se odehrál v květnu 1969 v Montrealu. Beatles se oficiálně rozpadli v roce 1970. O rok později vydal John své nejznámější album Imagine. Zemřel 8. prosince 1980, kdy byl postřelen.
gaa, čtk

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.