Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

„Odtajnění“ Bushovy politiky

Novinář Bob Woodward se ve své knize opět strefuje do amerického prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinář Bob Woodward se ve své knize opět strefuje do amerického prezidenta. | foto: ČTK/APČTK

Již tak neklidné vody americké politiky se dva měsíce před prezidentskými volbami možná rozbouří ještě o něco víc. Dnes totiž vychází nová kniha slavného amerického novináře Boba Woodwarda. A reportér, který vstoupil do dějin především odhalením aféry Watergate, si v ní opět bere na mušku současného šéfa Bílého domu George W. Bushe, zákulisní boje jeho administrativy a konflikt v Iráku

Woodwardův v pořadí již čtvrtý titul název The War Within: A Secret White House History 2006-2008 (Vnitřní válka: Tajné dějiny Bílého domu 2006-2008). Jak sám autor, tak nakladatelství Simon&Schuster však k obsahu publikace poskytli jen minimum informací.

Očekává se ale, že kniha poodhalí poslední novinky v kuloární politice Bílého domu, tajných služeb a ministerstva zahraniční. A to vše především v souvislosti s válkou v Iráku.

Jak napsal list Washington Post, má Woodward ve svém novém díle mimo jiné tvrdit, že americké tajné služby prováděly výzvědnou činnost také u iráckého premiéra Núrího Málikího a dalších předních iráckých politiků.

V knize se má objevit i tvrzení, že loňské navýšení počtu amerických vojáků v Iráku nebylo jediným důvodem, proč v Iráku v posledních měsících klesl počet násilných akcí. Odborníci proto očekávají, že v souvislosti s nově vydaným Woodwardovým dílem se irácký konflikt znovu dostane na přední stránky amerického tisku.

Server Politico.com uvedl, že Woodward strávil při psaní nové knihy nejméně dvě dopoledne rozhovory s Bushem. Kromě toho prý dělal interview také s viceprezidentem Dickem Cheneym, ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou, šéfem Pentagonu Robertem Gatesem a dalšími důležitými představiteli vlády.

Přispěl k Nixonově rezignaci
Podle nakladatelství Woodward de facto „odtajňuje“ politická rozhodnutí Washingtonu z minulých dvou let. Bílý dům ale podle Politico. com tvrdí, že kniha by měla být k současné administrativě relativně milosrdná. Mimo jiné právě proto, že bezpečnostní situace v Iráku se zlepšuje.

O nynějším prezidentovi a jeho vládě vydal Woodward již knihy State of Denial (Stav / Stát zapírání), Bushova válka (Bush at War) a Plan of Attack: Road to War (Plán útoku: Cesta k válce). Všechny se v USA staly bestselery.

Woodward vystudoval historii a anglickou literaturu na Yaleově univerzitě. Po pětileté službě u námořnictva nastoupil do jednoho z menších deníků. V roce 1971 jej zaměstnal list The Washington Post, kde působí dodnes.

Spolu s redakčním kolegou Carlem Bernsteinem dostal Woodward v červnu 1972 za úkol prověřit případ vloupání pětice mužů do ústředí Demokratické strany v hotelovém a rezidenčním komplexu Watergate ve Washingtonu.

Woodwardovi a Bernsteinovi se podařilo shromáždit důkazy, že šlo o součást širší akce vedené lidmi z volebního štábu prezidenta Nixona. Skandál přinutil prezidenta k odstoupení.

Bernstein s Woodwardem získali za své objevy související s aférou Watergate v roce 1973 pro list Washington Post prestižní Pulitzerovu cenu.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?