25. dubna 2014 8:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Oklahoma poprvé od roku 1937 popraví dva odsouzence v jeden den

V Oklahomě bude popravena dvojice odsouzených vrahů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Oklahomě bude popravena dvojice odsouzených vrahů. |

OKLAHOMA CITY Americký stát Oklahoma připravuje poprvé od roku 1937 dvě popravy v jeden den. Cestu k oběma popravám otevřel verdikt nejvyššího soudu, který odmítl žalobu dvojice usvědčených vrahů, kteří takto žádali informace o složení smrtící injekce.

Rozhodnutí o přípravě popravy, jejíž datum bylo stanoveno na úterý 29. dubna, ve čtvrtek oznámila oklahomská guvernérka Mary Fallinová. Učinila tak poté, co nejvyšší soud tohoto amerického státu ve středečním rozsudku uvedl, že zmíněná dvojice odsouzenců nemá právo vědět, jaké smrtelné dávky sedativ budou při popravě použity.

ČTĚTE TAKÉ:

Americké státy, které k popravám vyžívají smrtící látky, nahrazují doposud užívané směsi novými přípravky. Důvodem je postoj velkých výrobců léčiv, především z Evropy, kteří se zavázali neposkytovat americkým věznicím svá silná sedativa, pokud mají být použita k usmrcování odsouzenců. Zmíněné léky utlumí dýchací systém a zastaví činnost srdce.

Kritici tvrdí, že nevyzkoušená farmaka mohou popravovaným způsobit značné utrpení. Argumentují případem z letošního ledna, kdy poprava v Ohiu trvala 25 minut. Odsouzený po injekční aplikaci směsi údajně lapal po dechu a dusil se.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!