27. května 2009 9:38 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Oxfordská profesorka se vzdala místa

Oxfordská profesorka Ruth Padelová se vzdala místa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oxfordská profesorka Ruth Padelová se vzdala místa. | foto: Reprofoto

Vůbec první žena, která na slavné Oxfordské univerzitě dosáhla postu profesorky poezie, se vzdala svého postavení. Důvodem bylo nařčení, že tohoto prestižního postavení dosáhla „nečistou“ cestou.

Prapravnučka slavného Charlese Darwina Ruth Padelová usilovala o vedoucí místo společně s nositelem Nobelovy ceny za literaturu z roku 1992 Derekem Walcottem. Jak ale informoval britský zpravodajský server BBC, Walcott nakonec svou kandidaturu stáhl.

Došlo k tomu poté, co se ještě před rozhodnutím k rukám akademiků dostaly anonymní dopisy, které očerňovaly jeho jméno. Pisatel v nich tvrdil, že se nyní téměř osmdesátiletý Walcott v roce 1982 dopustil sexuálního obtěžování. Sám spisovatel toto celé považuje za „nízkou a ponižující“ kampaň namířenou proti němu.

Padelová přitom tvrdí, že s celou záležitostí má společného pouze to, že poskytla informace dvěma novinářům. „Jednala jsem v dobré víře a s Derekem bych ráda prohrála, ale vidím, že by si lidé mohli můj čin vyložit jinak,“ řekla, když vysvětlovala důvody své rezignace.
Třiašedesátiletou Padelovou na místo profesorky poezie před deseti dny zvolilo 297 absolventů a členů profesorského sboru univerzity v Oxfordu. Tato prestižní funkce existuje od roku 1708 a dosud ji zastávali pouze muži. Volba platí pět let.

Padelová vydala sedm básnických sbírek. Ta poslední, která se jmenuje Darwin - A Life in Poems, je básnickou biografií jejího slavného předka.

Walcott pochází z karibského ostrova Svatá Lucie a k jeho nejznámějším dílům patří epická báseň Omeros, popisující nejrůznější kulturní vlivy, které se sbíhají na jeho rodném ostrově.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz