20. srpna 2012 11:07, aktualizováno  13:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Padne absolutní rekord? Bude to o fous, tvrdí meteorolog

Horké letní počasí - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horké letní počasí - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Česko zasáhla extrémní vedra a začíná boj o teplotní rekord. Padne? Meteorologové očekávají, že na některých místech by mohla být překonána denní maxima pro 20. srpen. Ovšem absolutnímu teplotnímu rekordu se ručička teploměru možná jen přiblíží.

Nejvyšší teplota, která byla u v České republice zaznamenána činila 40,2 stupňů Celsia. Naměřili ji 27. července 1983 v Praze v Uhříněvsi. Přestože teploty šplhají přes osmatřicítku, pravděpodobně tuto magickou hranici nepřekročí.

"Nechci tvrdit, že absolutní rekord určitě překonán nebude. Ten vzduch, který k nám proudí, jde z Maroka přes Španělsko a Francii, a tam byly na některých místech naměřeny teploty přes 42 stupňů. U nás však už vzduch nebude tak teplý," řekl dopoledne serveru Lidovky.cz Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu. Ale někde to podle něj může být 'o fous'.

ČTĚTE TAKÉ:


Teplotní rekord k dnešnímu dni by však padnout mohl. Pražské Klementinum naměřilo nejvyšší teplotu 20. srpna 1943, tehdy tu bylo 34,6 stupňů Celsia. "Je relativně velká pravděpodobnost, že tento rekord překonán bude," odhaduje meteorolog.

V Brně Tuřanech padla nejvyšší teplota k dnešnímu dni v roce 2000, tehdy tu naměřili 33,8 stupňů. Ostrava Mošnov téhož roku a dne zaznamenala teplotu 32,7 stupňů Celsia. V Praze Libuši bylo o něco tepleji, 20. srpna 2000 tu teplota činila 34,5 stupňů.

10 tipů, jak zvládnout horka

Základ je pitný režim.

Vedra komplikují život především seniorům a nemocným lidem, ohrožují ale také děti nebo řidiče. Naprosto všichni by přitom měli dbát na dostatečný přísun tekutin. Co dělat při vysokých teplotách a čeho se vyvarovat? Více informací čtěte ZDE


Meteorologové dnes předpokládají v průměru teploty kolem 38 stupňů Celsia ve stínu. Více čtěte ZDE

gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz