26. května 2008 10:17 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Parašutista překročí rychlost zvuku

NORTH BATTLEFORD Čtyřiašedesátiletý francouzský parašutista Michel Fournier dokončil přípravy na svůj pokus o rekordní seskok padákem. V případě příznivého počasí chce dnes za svítání skočit nad územím Kanady z výšky 40 kilometrů.

Tento skok by měl Fournierovi umožnit při letu volným pádem překročit rychlost zvuku. Pokusí se tak překonat současně čtyři světové rekordy: rychlost volného pádu (1500 kilometrů za hodinu), dobu volného pádu, výšku seskoku a maximální výšku, jaké kdy člověk dosáhl v balonu.

Rekord ve výšce seskoku drží Američan Joseph Kittinger, který v roce 1960 v rámci lékařských experimentů skočil z výšky 31 333 metrů. Světový rekord ve volném pádu je o dva roky mladší -v roce 1962 letěl Rus Jevgenij Andrejev volným pádem 24 483 metrů.„Jak říkal MacArthur: mládí není obdobím života, ale stavem mysli,“ prohlásil lehce nervózní Fournier, který si chce dnešním seskokem splnit celoživotní sen.

Na pokus se připravuje na malém letišti v North Battlefordu v kanadské provincii Saskatchewan na západě Kanady. Jde už o třetí pokus Fourniera o skok z rekordní výšky. V roce 2002 mu v uskutečnění skoku zabránilo počasí, o rok později se krátce po startu protrhl stratosférický balon.

Bývalému důstojníkovi francouzské armády, jenž má na kontě přes 8600 seskoků a s 12 kilometry drží francouzský rekord ve výšce seskoku, pomáhá 15 členů jeho týmu. Do výšky 40 000 metrů by měla Fourniera za dvě a půl hodiny vynést tlaková gondola zavěšená pod balonem naplněným héliem. Seskok by měl trvat asi sedm minut.

Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.