Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pařížané využívají novou formu výdělku - půjčují byty filmařům

Magazín

  15:07
PAŘÍŽ - Majitel bytu na hezkém místě v Paříži a s fotogenickým vybavením si může za jediný den vydělat zhruba od 1500 do 5000 eur, tedy v přepočtu skoro 38.000 až 126.000 korun, aniž by téměř hnul prstem. Stačí, když svoje obydlí zapůjčí filmařům, kteří ho využijí jako kulisu pro svůj snímek.

Vzhledem k tomu, že ve francouzské metropoli se natočí 110 filmových projektů ročně, netradiční způsob přivýdělku v době ekonomické krize láká stále více Pařížanů.

"Od začátku krize dostávám deset nabídek denně. Hlásí se i majitelé nejstarobylejších a nejhonosnějších bytů," svěřuje se Arthur Gambier majitel realitní kanceláře 20000 Productions, která se specializuje na tento druh pronájmů.

Při takové nabídce převyšující poptávku jsou podmínky pro výběr správného bytu velmi náročné. Byt musí být větší než sto metrů čtverečních a aspoň jeden pokoj musí měřit 40 metrů čtverečních. Byt nesmí být dál než 50 kilometrů od centra Paříže, a to v místě, kde může snadno zaparkovat několik kamionů s technickým vybavením.

Musí být také chráněn před nežádoucími doprovodnými zvuky, čili ne příliš blízko školy, kostela, nemocnice či letiště. Dále je potřebný souhlas majitelů okolních bytů, patrně za příslušnou provizi, pro případné záběry ve společných prostorách domu.

Naději na přijetí herecké hvězdy jako Audrey Tautouová ve svém bytě také zvyšuje to, zda má byt širokou terasu, na kterou lze umístit nezbytné reflektory, které jinak zabírají hodně místa. Důležitý je ovšem dostatek přirozeného denního světla proudícího skrz francouzská okna, výhled na osobité střechy pařížských domů, a vůbec nejlépe i na Eiffelovu věž.

Pokud je nabízený prostor označen za přijatelný, navštíví příslušný byt nejprve fotograf, který pořídí snímky všech zajímavých detailů. Může se také stát, že se uskuteční natáčení v různých bytech, z nichž se vybere to nejlepší, a ve filmu to pak vypadá jako jedno obydlí.

Paříž má výhodu, na kterou filmařští producenti rádi slyší odjakživa, i v tom, že údajně není příliš drahá. Například za filmování v ulicích si radnice města neúčtuje ani cent.

Autoři: ,