Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pařížané využívají novou formu výdělku - půjčují byty filmařům

Paříž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paříž. | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Majitel bytu na hezkém místě v Paříži a s fotogenickým vybavením si může za jediný den vydělat zhruba od 1500 do 5000 eur, tedy v přepočtu skoro 38.000 až 126.000 korun, aniž by téměř hnul prstem. Stačí, když svoje obydlí zapůjčí filmařům, kteří ho využijí jako kulisu pro svůj snímek.

Vzhledem k tomu, že ve francouzské metropoli se natočí 110 filmových projektů ročně, netradiční způsob přivýdělku v době ekonomické krize láká stále více Pařížanů.

"Od začátku krize dostávám deset nabídek denně. Hlásí se i majitelé nejstarobylejších a nejhonosnějších bytů," svěřuje se Arthur Gambier majitel realitní kanceláře 20000 Productions, která se specializuje na tento druh pronájmů.

Při takové nabídce převyšující poptávku jsou podmínky pro výběr správného bytu velmi náročné. Byt musí být větší než sto metrů čtverečních a aspoň jeden pokoj musí měřit 40 metrů čtverečních. Byt nesmí být dál než 50 kilometrů od centra Paříže, a to v místě, kde může snadno zaparkovat několik kamionů s technickým vybavením.

Musí být také chráněn před nežádoucími doprovodnými zvuky, čili ne příliš blízko školy, kostela, nemocnice či letiště. Dále je potřebný souhlas majitelů okolních bytů, patrně za příslušnou provizi, pro případné záběry ve společných prostorách domu.

Naději na přijetí herecké hvězdy jako Audrey Tautouová ve svém bytě také zvyšuje to, zda má byt širokou terasu, na kterou lze umístit nezbytné reflektory, které jinak zabírají hodně místa. Důležitý je ovšem dostatek přirozeného denního světla proudícího skrz francouzská okna, výhled na osobité střechy pařížských domů, a vůbec nejlépe i na Eiffelovu věž.

Pokud je nabízený prostor označen za přijatelný, navštíví příslušný byt nejprve fotograf, který pořídí snímky všech zajímavých detailů. Může se také stát, že se uskuteční natáčení v různých bytech, z nichž se vybere to nejlepší, a ve filmu to pak vypadá jako jedno obydlí.

Paříž má výhodu, na kterou filmařští producenti rádi slyší odjakživa, i v tom, že údajně není příliš drahá. Například za filmování v ulicích si radnice města neúčtuje ani cent.

,
Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Kdysi muži bránili vlast před nájezdníky, dnes brečí, že mají málo lajků na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Vývojářka Manufaktury: Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem
Vývojářka Manufaktury: Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem

Eva Horčíková ve svém zaměstnání uplatňuje svůj vřelý vztah k přírodě, bylinkám i zvířatům. Od roku 2009 totiž vyvíjí kosmetiku pro značku Manufaktura. Přečtěte si, co radí dodržovat při péči dětskou pokožku.