Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pařížská výstava Tarzan! odkrývá mýty okolo literární legendy

Tarzan. Hrdina řady dobrodružných knih Edgara Rice Burroughse. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tarzan. Hrdina řady dobrodružných knih Edgara Rice Burroughse. | foto: koláž ŠimonLidové noviny

PAŘÍŽ/PRAHA Po afrických liánách se dokázal legendární opičí muž Tarzan svézt až do pařížského muzea Quai Branly. Právě zde, poblíž Eiffelovy věže, totiž byla včera zahájena výstava věnovaná jednomu z nejdéle přetrvávajících mýtů západní populární kultury, jenž se zakládá na příběhu literární postavy amerického spisovatele Edgara Rice Burroughse.

Výstava nazvaná Tarzan! zřejmě nevypoví mnoho o africké kultuře, jak by se hodilo pro muzeum zaměřené na „nezápadní primitivní umění“, zato však poskytne průhled nejrůznějšími obrazy mýtu utkaného osudným příběhem divokého Tarzana a jeho civilizované přítelkyně Jane. „Po dlouhý čas 20. století nacházela populární kultura inspiraci v nezápadním světě,“ řekl ředitel muzea Stéphane Martin agentuře Reuters. „Zde se setkáváme se zajímavým nástinem způsobu, jakým se populární kultura vztahovala k Africe,“ dodal k výstavě.

Tarzan. Hrdina řady dobrodružných knih Edgara Rice Burroughse.

Postava divocha z džungle, jež roku 1912 vyšla z pera chicagského bývalého vojáka a reklamního agenta Burroughse (který, pro zajímavost, nikdy v životě Afriku ani nezahlédl) se stala legendou téměř okamžitě. Přes dvacet románů z cyklu o Tarzanovi bylo přeloženo do šestapadesáti jazyků světa, tisíce příběhů byly zpracovány komiksově, desítky filmově.

Do paměti se pak příznivcům dobrodružné kinematografie i široké veřejnosti vrylo ztvárnění opičího muže Johnnym Weissmüllerem, někdejším šampionem v plavání. Na Tarzana svištícího džunglí po liánách za znělého divokého pokřiku nelze zapomenout ani při velké vůli.

E. R. Burroughs

E. R. Burroughs.

Narodil se v r. 1875 v Chicagu v rodině veterána z občanské války, zemřel v r. 1950
* Navštěvoval Michiganskou vojenskou akademii
*Ve věku 35 let začal psát sci-fipovídky a dobrodružné romány (např. Princezna z Marsu či Tarzan z rodu opic)
* Jeho nejznámějšími odkazy jsou postavy Johna Cartera na Marsu a opičího muže Tarzana


„Burroughs byl jako savá houba. Neuvěřitelným způsobem do sebe dokázal nasát nejrůznější typy příběhů, nahodilých faktů i představ a ty pak spojoval ve svých románech,“ prohlásil Roger Boulay, kurátor výstavy, která má návštěvníkům poskytnout průřez vším, čím je Tarzanova legenda opředena.

Expozici v Quai Branly lze navštívit až do 27. září. Nadšenci zde uvidí fotografie, knihy, originály komiksových příběhů, filmové ukázky i figurky a nakonec se budou moci v soutěži o nejlepší imitaci Tarzana utkat o dovolenou v Africe. Zda výstava nabízí také humoristický román Tarzanova babička českého spisovatele Zdeňka Matěje Kuděje, se do uzavření vydání zjistit nepodařilo. Dlouholetý přítel Jaroslava Haška jej napsal jako volné pokračování Burroughsova díla, jež s velkou trpělivostí překládal.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...