31. července 2008 8:16 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pečení vepři jako dar

Při tradičním korunovačním ceremoniálu se podávali i pečení vepři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při tradičním korunovačním ceremoniálu se podávali i pečení vepři. | foto: AFP

NUKU'ALOFA Nový panovník tichomořského souostroví Tonga George Tupou V. včera při slavnostní korunovaci v hlavním městě Nuku' alofa oficiálně převzal vládu nad svou zemí. Obřady spojené s touto událostí však potrvají ještě několik dní a vyvrcholí v pátek korunovací v západním stylu za přítomnosti představitelů řady států a dalších vysokých činitelů.

Tonžské království se rozkládá na 172 ostrovech v jihozápadní části Tichého oceánu, mezi Novým Zélandem a Havají. Trvale osídleno je však pouze několik desítek ostrovů. Většinu ze zhruba 104 000 obyvatel tvoří etničtí Tonžané polynéského původu. Dalších více než 30 000 Tonžanů žije na Novém Zélandu.

Tonžská monarchie je jednou z nejmenších a nejchudších zemí na světě. Je závislá na rybolovu a na zemědělství a do značné míry i na příjmech Tonžanů v zahraničí a také na zahraniční pomoci. Šedesátiletý Tupou V. nastoupil na trůn po smrti svého otce, jenž zemřel v 88 letech na podzim předloňského roku.

Tradiční korunovační ceremoniál Taumafakava se odehrál za přítomnosti asi 200 náčelníků a příslušníků místní šlechty. Do bílého oděný král vypil tradiční polynéský opojný nápoj kava a obdržel dar v podobě desítek pečených vepřů a stovek košíků s jídlem, které byly poté rozdány obyvatelstvu.

Syn nejtěžšího monarchy světa
George Tupou V. je 23. příslušníkem dynastie, která tomuto souostroví vládne už od 17. století. Je znám tím, že velice rád nosí tropickou přilbu a vojenské uniformy. Jeho otec Tupou IV. byl na trůně 41 let, patřil k nejdéle sloužícím panovníkům na světě a mimo jiné získal například titul nejtěžšího monarchy na světě - svého času vážil 209,5 kilogramu.

Nový panovník jedné z posledních téměř absolutistických monarchií na světě ale nedávno slíbil, že se vzdá části svých pravomocí ve prospěch parlamentu. K těmto slibům ho přinutily nepokoje, které v zemi vypukly krátce po smrti jeho otce. Bylo při nich zabito osm lidí a zároveň shořelo centrum hlavního města. Lidé si přejí „reprezentativnější, volený parlament. Král s nimi souhlasí“, oznámil v pondělí panovníkův mluvčí Fielakepa. Minulý týden parlament schválil vytvoření zvláštní komise, jejímž úkolem bude připravit změny ve vládním systému, jenž je zakotven v ústavě z roku 1875.

Změny přijdou s rokem 2010
Změny by měly vstoupit v platnost po volbách v roce 2010, které by se měly konat už podle nového schématu. Současný jednokomorový parlament má 32 poslanců, z nichž 14 jsou ministři jmenovaní králem, devět poslanců volí šlechta ze svých řad a dalších devět obyvatelstvo na funkční období tří let; předsedu parlamentu jmenuje král z devíti zástupců šlechty. George Tupou V. se také zavázal, že prodá své podíly ve vládních podnicích, jež přinášely jeho rodině dlouhodobě velké bohatství.

čtk, lk