Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Penis namířený proti ruské FSB je nominovaný na státní cenu

Magazín

  11:37
MOSKVA - Obří penis, namalovaný na jednom z petrohradských mostů skupinou 'uměleckých výtržníků', se dočkal nominace na státní cenu za inovace v oblasti vizuálního umění.

Penis, namalovaný na petrohradském zdvihacím mostě, má na svědomí umělecká skupina Vojna

Šance na vítězství nejsou podle kritiků zcela jisté, každopádně by se část spoluautorů k převzetí ceny zřejmě nemohla dostavit, protože se momentálně nacházejí za mřížemi.

Dílo nazvané "Úd v zajetí FSB" se objevilo na zdvíhacím mostu naproti petrohradskému oddělení ruské tajné služby FSB loni v červnu. Noční malování prý trvalo sedmi členům skupiny Vojna jen 23 vteřin - a o půlhodinku později se most - a s ním i namalovaný úd o délce 65 metrů a šířce 27 metrů - vztyčil k nočnímu nebi. Záměrem prý bylo nachystat všem tajným agentům "startovací plošinu k výpravě za mimozemskými civilizacemi".

Čtěte také

Hanbatý obrázek se ještě v noci městští počišťovači snažili několik hodin smýt i za pomoci dvou hasičských stříkaček, nicméně obrysy prý prosvítaly ještě o den později.

V Petrohradu se zdvihá s mostem obří penis. Jde o protest proti státní bezpečnosti.

Ještě na místě činu se strážcům pořádku podařilo zatknout jednoho z kreslířů, Leonida Nikolajeva, ale po dvou dnech jej soud propustil na svobodu. Na strážnici i v cele se prý policisté náramně bavili nad obrázky "perfomance", které si nafotili na mobilní telefony - a taky původní obvinění z "vandalismu" zmírnili na "drobnou výtržnost".

Skupina zatčena za 'Palácový převrat', kauci složil i Banksy
V listopadu byl však Nikolajev i s dalším členem skupiny Olegem Vorotnikovem znovu zatčen, a sice za petrohradskou akci "Palácový převrat", kdy za pár desítek vteřin skupina převrátila na střechu několik policejních vozů pod záminkou hledání zakutáleného míčku. Obviněni byli podle paragrafu o chuligánství z politické, ideologické, rasové, národnostní, náboženské či sociální záště. Za propuštění z vazby se zasazuje mimo jiné i britský pouliční umělec známý pod pseudonymem Banksy, který na kauci poslal 140 tisí dolarů (asi 2,5 milionu Kč). Ale úřady odmítly vězně propustit.

Penis, namalovaný na petrohradském zdvihacím mostě, má na svědomí umělecká skupina Vojna

Rok Vojny

Odborná porota Státního centra pro současné umění spolu se skupinou Vojna nominovala na prestižní cenu ještě čtyři další umělce, kteří však nejsou považováni za tak politicky kontroverzní.

"Uplynulý rok byl nepochybně rokem Vojny. Jejich akce nadělaly rozruch po celém světě," vysvětlil nominaci v listu Kommersant Andrej Jerofějev, který byl sám odsouzen za výstavu Zakázané umění, popuzující pravoslavné věřící. Udělení ceny však podle něj závisí "na tom, nakolik svobodná bude porota".


Hlavní ideolog Vojny Alexej Plucer-Sarno, skrývající se v zahraničí, vzkázal, že nominaci při současném věznění umělců považuje "za hanbu zločinné moci a konformistů z uměleckého společenství".

Největší rozruch se skupině podařilo vyvolat před třemi lety hromadnou souloží uspořádanou ve státním biologickém muzeu pod heslem "Jeb..t za následníka, za medvídka" k inauguraci nového ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

Autoři: ,