Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Penis namířený proti ruské FSB je nominovaný na státní cenu

Penis, namalovaný na petrohradském zdvihacím mostě, má na svědomí umělecká skupina Vojna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penis, namalovaný na petrohradském zdvihacím mostě, má na svědomí umělecká skupina Vojna |

MOSKVA Obří penis, namalovaný na jednom z petrohradských mostů skupinou 'uměleckých výtržníků', se dočkal nominace na státní cenu za inovace v oblasti vizuálního umění.

Šance na vítězství nejsou podle kritiků zcela jisté, každopádně by se část spoluautorů k převzetí ceny zřejmě nemohla dostavit, protože se momentálně nacházejí za mřížemi.

Dílo nazvané "Úd v zajetí FSB" se objevilo na zdvíhacím mostu naproti petrohradskému oddělení ruské tajné služby FSB loni v červnu. Noční malování prý trvalo sedmi členům skupiny Vojna jen 23 vteřin - a o půlhodinku později se most - a s ním i namalovaný úd o délce 65 metrů a šířce 27 metrů - vztyčil k nočnímu nebi. Záměrem prý bylo nachystat všem tajným agentům "startovací plošinu k výpravě za mimozemskými civilizacemi".

Čtěte také

Hanbatý obrázek se ještě v noci městští počišťovači snažili několik hodin smýt i za pomoci dvou hasičských stříkaček, nicméně obrysy prý prosvítaly ještě o den později.

V Petrohradu se zdvihá s mostem obří penis. Jde o protest proti státní bezpečnosti.

Ještě na místě činu se strážcům pořádku podařilo zatknout jednoho z kreslířů, Leonida Nikolajeva, ale po dvou dnech jej soud propustil na svobodu. Na strážnici i v cele se prý policisté náramně bavili nad obrázky "perfomance", které si nafotili na mobilní telefony - a taky původní obvinění z "vandalismu" zmírnili na "drobnou výtržnost".

Skupina zatčena za 'Palácový převrat', kauci složil i Banksy
V listopadu byl však Nikolajev i s dalším členem skupiny Olegem Vorotnikovem znovu zatčen, a sice za petrohradskou akci "Palácový převrat", kdy za pár desítek vteřin skupina převrátila na střechu několik policejních vozů pod záminkou hledání zakutáleného míčku. Obviněni byli podle paragrafu o chuligánství z politické, ideologické, rasové, národnostní, náboženské či sociální záště. Za propuštění z vazby se zasazuje mimo jiné i britský pouliční umělec známý pod pseudonymem Banksy, který na kauci poslal 140 tisí dolarů (asi 2,5 milionu Kč). Ale úřady odmítly vězně propustit.

Penis, namalovaný na petrohradském zdvihacím mostě, má na svědomí umělecká skupina Vojna

Rok Vojny

Odborná porota Státního centra pro současné umění spolu se skupinou Vojna nominovala na prestižní cenu ještě čtyři další umělce, kteří však nejsou považováni za tak politicky kontroverzní.

"Uplynulý rok byl nepochybně rokem Vojny. Jejich akce nadělaly rozruch po celém světě," vysvětlil nominaci v listu Kommersant Andrej Jerofějev, který byl sám odsouzen za výstavu Zakázané umění, popuzující pravoslavné věřící. Udělení ceny však podle něj závisí "na tom, nakolik svobodná bude porota".


Hlavní ideolog Vojny Alexej Plucer-Sarno, skrývající se v zahraničí, vzkázal, že nominaci při současném věznění umělců považuje "za hanbu zločinné moci a konformistů z uměleckého společenství".

Největší rozruch se skupině podařilo vyvolat před třemi lety hromadnou souloží uspořádanou ve státním biologickém muzeu pod heslem "Jeb..t za následníka, za medvídka" k inauguraci nového ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...