Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pět rad, díky kterým váš stromeček déle vydrží

Magazín

  7:30
PRAHA - Za vánoční stromečky Češi utrácejí stovky korun. Jak ale zařídit, aby byla investice co nejvýhodnější? Díky několika snadným pravidlům vám může symbol Vánoc vydržet déle čerstvý a lépe vypadat.

Vánoční stromek - ilustrační foto: Shutterstock

  • Chladné prostředí
Radek Melichar prodává stromky na pražském Andělu již několikátým rokem

Než stromeček nadekorujete a postavíte do bytu, uchovávejte ho pokud možno venku. Rozhodně by měl být mimo dosah slunečního záření, které urychluje vysychání. Pokud nemáte možnost přechovávat stromek někde venku, zvolte nejchladnější místnost, případně sklep a udržujte ho co nejdál od topení.

  • Stromek musí pít

Pro řezaný stromek platí stejná pravidla jako třeba pro květiny. Je potřeba především vláha. Stromeček postavte do kýble s vodou - dbejte na to, aby se ponořila i kůra.

"Nejvíce životnost prodloužíte, když umístíte stromek do stojánku s vodou. To ale nemá smysl u ofrézovaných stromků, ty totiž vodu nepotáhnou. Je potřeba aby ve vodě byla namočená kůra, protože strom saje tekutinu pletivy pod kůrou," říká František Valdman, místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků. Pokud jehličnan stojí venku a voda zamrzá, přidejte do ní glycerin. Voda bude hůř zamrzat a stromek ji lépe potáhne.

Který druh vydrží nejdéle?

"Ze všech jehličnanů nejdéle vydrží jedle, potom mají velkou životnost borovice, stříbrný smrk a na posledním místě obyčejný smrk," říká Valdman.

Pořadí odpovídá i popularita jednotlivých druhů. "Nejprodávanějšími druhy v Česku jsou jedle kavkazská (cca 40 - 50 %) a smrk pichlavý( cca 30%). Bodují i domácí druhy - smrk a borovice (po cca 10%)," uvádí zpráva Sdružení pěstitelů vánočních stromků.

  • Řežte

Jakkoli tato rada vypadá na první pohled, může životnost stromku výrazně prodloužit.
"Uchovávejte stromek v nádobě s vodou, ale před tím je třeba odříznout malý špalíček na kmínku zalepeném smolou, aby voda mohla ke stromku proniknout," radí Valdman. Ořízněte 2 - 3 cm silný plátek, který je smolou nasáklý.

  • Pozor na prudký teplotní přechod

Teplotní šok může stromek výrazně oslabit a způsobit předčasné opadávání. Je proto dobré umístit ho nejdřív do nevytápěné místnosti, třeba na chodbu nebo do sklepa. Teprve po několika hodinách je strom připraven na vyšší teplotu obytných pokojů.

  • Kropení

Nejvíc vláhy stromu ubírá jehličí. Uděláte dobře, pokud jednou denně postříkáte stromeček vodou. Jehličí je schopné vláhu nasát zvenku a déle vydrží svěží.

Na kolik letos vyjde stromek?

U standardní kvality v nejprodávanějších kategoriích o výšce150 – 200 cm předpokládá Sdružení pěstitelů vánočních stromků tyto ceny:

Jedle kavkazská od 550,- Kč

Smrk pichlavý (stříbrný) od 400,- Kč

Smrk ztepilý od 300,- Kč

Borovice lesní od 300,- Kč

Borovice černá od 400,- Kč

Autoři: