Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Abyste se doma nebrodili jehličím. Pět rad, díky kterým váš stromeček vydrží svěží celé svátky

Ilustrační foto foto: Profimedia.cz

Za vánoční stromečky Češi utrácejí stovky korun. Jak ale zařídit, aby byla investice co nejvýhodnější? Díky několika snadným pravidlům vám může symbol Vánoc vydržet déle čerstvý a lépe vypadat.
  11:00

1. Chladné prostředí

Než stromeček nazdobíte a postavíte do obýváku, uchovávejte ho pokud možno venku, třeba na zahradě nebo na balkoně. Rozhodně by měl být mimo dosah slunečního záření, které urychluje vysychání. Pokud nemáte možnost stromek postavit ven, zvolte nejchladnější místnost, případně sklep, a udržujte ho co nejdál od topení.

2. Stromek musí pít

Který druh vydrží nejdéle?

„Ze všech jehličnanů nejdéle vydrží jedle, potom mají velkou životnost borovice, stříbrný smrk a na posledním místě obyčejný smrk,“ říká František Valdman. Pořadí odpovídá i popularita jednotlivých druhů. Nejprodávanější jsou v Česku jedle kavkazská (80 %) a smrk pichlavý (10 %). Obliba domácích druhů – smrku a borovice – v posledních letech klesá.

Pro řezaný stromek platí stejná pravidla jako třeba pro květiny – je potřeba především vláha. Stromeček postavte do kýble s vodou a dbejte na to, aby se ponořila i kůra.

„Nejvíce životnost prodloužíte, když umístíte stromek do stojánku s vodou. To ale nemá smysl u ofrézovaných stromků, ty totiž vodu nepotáhnou. Je potřeba aby ve vodě byla namočená kůra, protože strom saje tekutinu pletivy pod kůrou,“ radí František Valdman, místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků.

Pokud jehličnan stojí venku a voda zamrzá, přidejte do ní glycerin. Voda bude hůř tuhnout a stromek ji lépe potáhne.

3. Řežte

Jakkoli tato rada vypadá na první pohled bizarně, může životnost stromku výrazně prodloužit. „Uchovávejte stromek v nádobě s vodou, ale předtím je třeba odříznout malý špalíček na kmínku zalepeném smolou, aby voda mohla ke stromku proniknout,“ radí Valdman. Ořízněte dva až tři centimetry silný plátek, který je smolou nasáklý.

Na kolik letos vyjde stromek?
z českých plantáží, standardní kvalita, 150–200 cmobvyklá cena
jedle kavkazská690–990 Kč
smrk pichlavý („stříbrný“)400–550 Kč
smrk ztepilý300–400 Kč
borovice černá400–550 Kč
jedle kavkazská z dovozu*
do 150 cm400–750 Kč
do 200 cm600–900 Kč
* z nabídky řetězců a hobbymarketů, někteří prodejci nabízejí slevu či poukazy na nákup dalšího zboží; zdroj: Sdružení pěstitelů vánočních stromků, weby prodejců

4. Pozor na prudký teplotní přechod

Teplotní šok může stromek výrazně oslabit a způsobit předčasné opadávání. Je proto dobré umístit ho nejdřív do nevytápěné místnosti, třeba na chodbu nebo do sklepa. Teprve po několika hodinách je strom připraven na vyšší teplotu obytných pokojů.

5. Kropení

Nejvíc vláhy stromu ubírá jehličí. Uděláte dobře, pokud jednou denně postříkáte stromeček vodou. Jehličí je schopné vláhu nasát zvenku a déle vydrží svěží.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!