Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Plzeňské náměstí ozdobily ledové sochy zvířat, k vidění je 20 exponátů

Magazín

  5:00
Plzeň - Na plzeňském náměstí Republiky bude až do neděle téměř 20 ledových soch zvířat. V expozici nazvané Království zvířat, kam je vstup zdarma, jsou tři asi dva metry vysoké sochy tučňáka, krokodýla a hrošice, které umělci tvoří na místě od pátečního večera. Lidé uvidí také například mořského koníka, žraloka, supa a papouška. Vše zaplatili sponzoři, kteří si zvolili konkrétní zvíře. Řekla to Kristýna Švédová z Nadačního fondu Plzeň sobě, který platí materiál a výrobu krokodýla.

Akce Ledové sochy se koná již druhým rokem. foto: ČTK

Druhý ročník akce Ledové sochy navázal na loňský rok, kdy za dva dny přišlo na náměstí Republiky téměř 20 tisic lidí. Letos by jich mělo být podle Švédové víc. Nejvíce lidí chodí večer, kdy jsou sochy nasvícené a vypadají lépe. Světla se v sobotu vypnou ve 22:00. V neděli výstava pokračuje bez osvětlení, bez doprovodných stánků a hudby.

Na akci se podílejí sponzoři a plzeňská firma Ice Factory, která přivezla několik menších soch, postavila také ledový bar připravila pro děti vytesávání postaviček z bloků. „Letos jsme sochy oplotili,“ uvedla Švédová. Nehrozí žádné nebezpečí pádu kudu ledu. Loni se po sochách děti vrhaly, věšely se na ně a olizovaly je, lidé se strkali ve frontách na focení. Oplocení také sochy uchová delší dobu v původní podobě.

Socha papouška patří mezi téměř dvacet ledových sousoší zvířat.
Technologie na výrobu bloků podle sochaře Touška stojí miliony korun.

Atraktivní je tučňák Pittsburgh Penguins s hokejkou a číslem 28 jako připomínka hokejového angažmá Martina Straky, jehož klub HC Škoda Plzeň sochu zaplatil. „Dokončuje se velká hrošice, kterou zaplatilo Pekařství Malinová, a v sobotu odpoledne se bude ještě dělat z velkého bloku krokodýl,“ uvedla Švédová. Vyrábějí je čtyři umělci zaměření na sochání z ledu.

Kvádry z čirého ledu na tři velké skulptury jsou složené z deseti bloků, z nich každý váží asi 120 kilogramů. „Lidé si je mohou koupit i domů. My děláme několik tun denně kostkového ledu, tříště, zavážíme Makro, festivaly,“ uvedl Lukáš Toušek z Ice Factory. Podle něj tento led taje osmkrát pomaleji než obyčejný. Jeden blok se vyrábí čtyři dny a použije se na něj 1000 litrů vody, z nichž se 800 litrů špinavé vylije do kanálu a po čtyřech dnech mrznutí při minus 40 stupních se bloky vyndá jeřábem a dál se opracovává. Technologie na výrobu bloků podle Touška stojí miliony korun.

„Včera jsme dělali na hrošici a supovi šest hodin a v sobotu určitě sedm. Je to zvláštní materiál, protože je měkký. Když se do něj člověk opře, tak je jako máslo,“ řekl kamenosochař Karel Granát. Na náměstí s bratrem Danielem tvořili sochy řetězovými pilami, vrtačkami, bruskami, speciálními škrabkami a dláty.

Autor: