2. června 2009 7:08 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Po operaci mozku v sobě našel Brit malířské nadání

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

LONDÝN Malířské nadání v sobě objevil po mrtvici a rozsáhlé operaci mozku Brit, který do té doby neuměl vůbec malovat ani kreslit. Devětačtyřicetiletý Alan Brown byl operován před šesti lety a nyní končí malířská studia na univerzitě ve Worcesteru.

Rozvedeného otce tří dětí postihla mozková příhoda po velkých migrénách.

Podstoupil 16 hodin dlouhou operaci v nemocnici v Oxfordu, na níž se podílelo 15 chirurgů a při níž byl dvakrát na pokraji smrti.

Po asi dvou měsících rekonvalescence mu zdravotní sestra na jednotce intenzívní péče navrhla, aby si ukrátil čas kreslením. "Dala mi tužku a fotografii svého psa. Obkreslil jsem skoro dokonale," řekl Brown, který po operaci nicméně přestal ovládat levou ruku.

"Nemoc ve mně objevila tvůrčí sklony, o nichž jsem vůbec nevěděl," prohlásil Brown s tím, že do té doby nebyl s to nakreslit ani jednoduchého panáčka a nevkročil do galerie.

Podle mluvčího asociace Headway, věnující se obětem zranění mozku, "s sebou takové zranění nese obvykle ztrátu nějaké funkce, ale jsou známy případy lidí, kteří získali nebo objevili nové dovednosti, i když přesný důvod není znám". V dubnu šokoval třicetiletý Chris Gregory z anglického hrabství Yorkshire svou rodinu, když po operaci mozku mluvil s těžkým irským přízvukem. Po půl hodině ho nicméně nově nabytá dovednost opustila.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…