Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po půlnoci vypukla celosvětová potterománie

Magazín

  12:04
LONDÝN - Nový díl Harryho Pottera je opět marketingovou bombou. Na minutu přesné načasování mnoha světových knihkupectví, dlouhé fronty, filmové projekce, karnevalové masky... Prodejní místo v Pákistánu se ovšem málem stalo cílem teroristů a v Japonsku, jak se ukázalo, nemá zřejmě čaroděj tolik příznivců.

Harry Potter. foto: ČTK

Miliony fanoušků bestsellerových příběhů čarodějnického učně Harryho Pottera dnes vzaly útokem světová knihkupectví. Úderem půlnoci britského času se začalo na pultech obchodů ve většině zemí, včetně České republiky, prodávat anglické vydání
sedmého a patrně posledního dílu ságy s názvem Harry Potter and the Deathly
Hallows.

Skončilo tak pro první šťastlivce nekonečné, mnohahodinové čekání v dlouhých frontách. Další zájemce sužované sžíravou nedočkavostí čekalo ještě tísnění v davu, než se rovněž dočkali slastného převzetí vzácného výtisku a mohli uhánět domů a bez dechu celou noc číst o dalších příhodách hlavních postav.

"Je to to jediné, co ho zajímá - aby dostal tu knihu. Nemohl jíst ani spát," řekla Američanka Laura Helmyová o svém patnáctiletém synovi, který šel vystát frontu na knihu v centru Londýna. Rodina byla na dovolené v Paříži, ale odjela kvůli knize rychlovlakem TGV do britské metropole. Autorka, britská spisovatelka Joanne Rowlingová, neporušila tradici a o půlnoci četla z knihy 500 vybraným dětem v jednom londýnském muzeu.

Karneval pro Harryho
Nejsledovanější byla situace u knihkupectví Waterstone v centru Londýna, které je označováno za tradiční "střed potterománie". V pestrobarevné frontě se tam podle agentury Reuters sešlo na 5000 nedočkavců, mnoho z nich oblečených do čarodějnických mundúrů.

Zahájení prodeje v pákistánském Karáčí však zhatila hrozba pumového útoku. Před obchodním střediskem, kde se měl promítat přímý přenos z Londýna a kam měly dorazit davy, našla policie v autě po anonymním telefonátu asi deset kilogramů plastické výbušniny RDX. Přímý přenos byl zrušen. Pákistán se v poslední době potýká s nárůstem pumových útoků ze strany islamistů; tento měsíc si násilnosti vyžádaly již 180 mrtvých.

V Malajsii zase knihu místní knihkupci odmítli zařadit do regálů. Protestovali tak proti údajně směšně nízké ceně, za kterou Pottera nabízejí supermarkety. Malý zájem vzbudil další příběh obrýleného čaroděje v originále mezi Japonci. Podle agentury Kjódó si pro knížku v angličtině přišlo například v Ósace jen deset lidí a ve městě Marunuči ve středním Japonsku jen 20. Zato u většiny pražských knihkupectví se na Pottera tvořily fronty.  České vydání v překladu Pavla Medka by mělo být k dispozici až asi za půl roku. I Medek dostal svůj výtisk teprve dnes v noci.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat