Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po Silvestru se narodilo sedm 'prvních' novorozeňat

Magazín

  14:15aktualizováno  21:25
PRAHA - První minutu po půlnoci se letos na Nový rok v Česku narodilo sedm miminek. Na svět je přivítali zdravotníci v Mladé Boleslavi, Ústí nad Labem, v Brně, Táboře, v Ostrově na Karlovarsku a v Rokycanech. Řada krajů a měst své první občánky každoročně obdarovává, někteří porodníci však "závody o první dítě roku" zpochybňují.

Novorozenec (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Už 21 vteřin po půlnoci se v Mladé Boleslavi narodila holčička Dora. Na svět přišla císařským řezem. Šlo o akutní zákrok, který nebyl plánovaný, řekla mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková. V první minutě se narodily i dvě holčičky na jihu Moravy, ve vyškovské porodnici Hana Skripcová a několik vteřin nato v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří Eliška Macáková.

V téže době se v rokycanské porodnici radovali z chlapečka Honzíka a v Táboře přivítali holčičku Natálii Truhlářovou. Minutu po půlnoci se narodil také chlapeček v ústecké nemocnici, minutu a patnáct vteřin po půlnoci přišla na svět v Ostrově na Karlovarsku holčička Vanessa Frosali.

V Praze se jako první letos narodil Filípek v krčské nemocnici, na svět ho přivítali půl hodiny po půlnoci. O další půlhodinu později se v Ostravě mohli rodiče těšit z holčičky Marie Ludmily v Ostravě, v 01:17 přišel na svět také Kryštof ve Vsetíně. Několik hodin po půlnoci se narodily první děti na Vysočině, v Královéhradeckém a Olomouckém kraji. Načas si dala miminka v kraji Libereckém, první se tam narodilo až po 09:00.

ČTĚTE TAKÉ:

Řada měst a krajů první občánky obdarovává, například Ostrava má pro první dítě a jeho maminku zlatou minci, plyšovou hračku a bonboniéru. Mluvčí města Michal Bayer informoval, že předávat se bude zřejmě 2. ledna.

První jihomoravské miminko roku dostává tradičně dary od kraje. Jejich letošní podobu budou teprve radní schvalovat. Loni obdrželi rodiče prvního dítěte 23.000 korun, pamětní list, medaili a elektronickou chůvičku. Praha tradičně odměňuje všechny pražské děti narozené na Nový rok, protože chce předejít případným soutěžím o prvního novorozence začínajícího roku.

Některé porodnice soutěžení zpochybňují

Minutu narození lze podle odborníků určit přesně, je to okamžik, kdy dítě je "celé" venku, ať přirozenou cestou nebo císařským řezem. Prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák letošních sedm miminek narozených v první minutě roku považuje za shodu náhod, byť ne úplně obvyklou. "Nepředpokládám, že by si kolegové v porodnicích nějak upravovali časy, nebo že by uspíšili porody," řekl dnes Dvořák.

Dvořák si nemyslí ani to, že by letošní oznámení o prvních novorozencích nějak souvisela s hrozbou uzavírání některých porodnic. K roku 2013 má být zrušena například rokycanská porodnice, kde se dnes narodil Honzík.

Některé porodnice zpochybňují soutěž o prvenství, která je spojena s obdarováváním novorozenců. Kritici argumentují přístupem k informování o prvních občáncích roku - některé porodnice dají zprávu médiím v průběhu noci přímo z porodního sálu, jiné to nechají na mluvčích nemocnice.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat