Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Po Silvestru se narodilo sedm 'prvních' novorozeňat

Novorozenec (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozenec (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA První minutu po půlnoci se letos na Nový rok v Česku narodilo sedm miminek. Na svět je přivítali zdravotníci v Mladé Boleslavi, Ústí nad Labem, v Brně, Táboře, v Ostrově na Karlovarsku a v Rokycanech. Řada krajů a měst své první občánky každoročně obdarovává, někteří porodníci však "závody o první dítě roku" zpochybňují.

Už 21 vteřin po půlnoci se v Mladé Boleslavi narodila holčička Dora. Na svět přišla císařským řezem. Šlo o akutní zákrok, který nebyl plánovaný, řekla mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková. V první minutě se narodily i dvě holčičky na jihu Moravy, ve vyškovské porodnici Hana Skripcová a několik vteřin nato v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří Eliška Macáková.

V téže době se v rokycanské porodnici radovali z chlapečka Honzíka a v Táboře přivítali holčičku Natálii Truhlářovou. Minutu po půlnoci se narodil také chlapeček v ústecké nemocnici, minutu a patnáct vteřin po půlnoci přišla na svět v Ostrově na Karlovarsku holčička Vanessa Frosali.

V Praze se jako první letos narodil Filípek v krčské nemocnici, na svět ho přivítali půl hodiny po půlnoci. O další půlhodinu později se v Ostravě mohli rodiče těšit z holčičky Marie Ludmily v Ostravě, v 01:17 přišel na svět také Kryštof ve Vsetíně. Několik hodin po půlnoci se narodily první děti na Vysočině, v Královéhradeckém a Olomouckém kraji. Načas si dala miminka v kraji Libereckém, první se tam narodilo až po 09:00.

ČTĚTE TAKÉ:

Řada měst a krajů první občánky obdarovává, například Ostrava má pro první dítě a jeho maminku zlatou minci, plyšovou hračku a bonboniéru. Mluvčí města Michal Bayer informoval, že předávat se bude zřejmě 2. ledna.

První jihomoravské miminko roku dostává tradičně dary od kraje. Jejich letošní podobu budou teprve radní schvalovat. Loni obdrželi rodiče prvního dítěte 23.000 korun, pamětní list, medaili a elektronickou chůvičku. Praha tradičně odměňuje všechny pražské děti narozené na Nový rok, protože chce předejít případným soutěžím o prvního novorozence začínajícího roku.

Některé porodnice soutěžení zpochybňují

Minutu narození lze podle odborníků určit přesně, je to okamžik, kdy dítě je "celé" venku, ať přirozenou cestou nebo císařským řezem. Prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák letošních sedm miminek narozených v první minutě roku považuje za shodu náhod, byť ne úplně obvyklou. "Nepředpokládám, že by si kolegové v porodnicích nějak upravovali časy, nebo že by uspíšili porody," řekl dnes Dvořák.

Dvořák si nemyslí ani to, že by letošní oznámení o prvních novorozencích nějak souvisela s hrozbou uzavírání některých porodnic. K roku 2013 má být zrušena například rokycanská porodnice, kde se dnes narodil Honzík.

Některé porodnice zpochybňují soutěž o prvenství, která je spojena s obdarováváním novorozenců. Kritici argumentují přístupem k informování o prvních občáncích roku - některé porodnice dají zprávu médiím v průběhu noci přímo z porodního sálu, jiné to nechají na mluvčích nemocnice.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...