Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pod kadibudkou na dvoře našel poklad z 18. století

Nálezce mincí (vpravo) s místním učitelem a historikem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nálezce mincí (vpravo) s místním učitelem a historikem. | foto: SME, www.sme.sk

ŠURANY (SLOVENSKO) Jako v pohádce si musel připadat stavař v Šuranech na jihu Slovenska. Při kopání na místě suché toalety totiž objevil poklad. Asi 4,5 kilogramu mincí, které pocházejí z počátku 18. století.

"Jsou to měděné půlturáky (drobný peníz z doby rakouské monarchie) z období povstání Františka II. Rákócziho (sedmihradského knížete), které je možné datovat do let 1704 až 1707. Zatím nemůžeme potvrdit, že všechny mince jsou stejné, ale je to pravděpodobné," řekl Vladimír Bíroš z Podnitranského muzea v Nitře. Zaměstnanci muzea nyní asi 1700 mincí čistí. Informoval o tom slovenský deník Sme.

Mince z počátku 18. století.

Peníze byly raženy v Kremnici, což dokazuje značka KB. Jeden půlturák odpovídal hodnotě jednoho a půl krejcaru nebo dvěma grošům. "Rákóczi neměl mnoho peněz, vedl dlouhou válku s Habsburky. Měděné mince neměly v té době velkou hodnotu, je zvláštní, že je někdo zakopal," prohlásil Bíroš.

Nádobu s penězi objevil muž v asi metrové hloubce, když kopal základy pro přístavbu. Poklad zřejmě skončí v Podnitranském muzeu nebo v Městském muzeu v Šuranech.

Nálezce má podle zákona nárok na nálezné ve výši pěti procent ceny mincí. Podle Bíroše stojí jeden půlturák na numismatickém trhu kolem pěti eur (asi 135 korun).

Poklad je podle Bíroše nezvyklý vysokým počtem nalezených mincí. Poslední takový objev byl zaznamenán v roce 1981 a shodou okolností právě v Šuranech. Tehdy nalezl hrobník při kopání na hřbitově mince přibližně z roku 1450.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...