Vystavené exponáty dokazují, že betlémy lze zhotovit opravdu z čehokoli. Zájemci zde mohou obdivovat betlémy vyrobené mimo jiné z čiroku, pompejské lávy, ebenu, rybích šupin, perleti, mušliček nebo malované na obyčejných dřevěných polínkách. Velmi bizarně pak působí betlém vytvořený ze dvou desítek modře obarvených dlažebních kostek s černě namalovanými postavičkami svaté rodiny, tří králů a pastýřů.
"Návštěvníkům se asi nejvíce líbí betlémy malované na kameny," řekla sběratelka a keramička Marie Dočekalová, která v prostorách Keplerova gymnázia představuje svou sbírku již osmým rokem. "Loni jsme tu měli betlém ze škvařeného sádla, letošní novinkou je betlém z čokolády," popsala Dočekalová další exponát zhotovený z několika kilogramů tmavé i bílé čokolády. Největší vystavený betlém je vyrobený z keramiky a zaplňuje ho devadesát figurek. "Postavičky jsou inspirované sousedy z vesnice, ve které bydlím," vysvětlila jeho autorka.
Některé z vystavených betlémů si sběratelka přivezla z exotických zemí. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout jesličky původem z Filipín, Argentiny, Nepálu, Kostariky a Hondurasu. Z Číny pochází betlém z voňavého kafrového dřeva, z Malty zase svítící betlém z alabastru.
Zájem Čechů o betlémy se prý každým rokem zvyšuje. "Lidé se k betlémům opět vracejí. Mohou si tak připomenout své dětství," poznamenala Dočekalová. Mezi nejoblíbenější podle ní patří malované betlémy Josefa Lady, Mikoláše Alše a vyřezávané od Josefa Weniga.
![]() |

Výstava bude otevřena denně do 1. ledna, vždy od 10:00 do 17:00. Na Štědrý den a na Silvestra bude přístupna jen do 14:00. Na Nový rok si ji mohou zájemci prohlédnout od 13:00 do 16:00.