Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podívejte se na obří model Prahy. Vznikal 20 let

Magazín

  14:14
PRAHA - Návštěvníci Království železnic na pražském Andělu mohou obdivovat obří interaktivní model Prahy. Kromě historického jádra ukazuje i podstatnou část zastavěného území hlavního města. Tvořili jej téměř 20 let pracovníci Útvaru rozvoje hlavního města Prahy.

Mosty přes Vltavu na interaktivním modelu Prahy foto: ČTK

Architektům a urbanistům sloužil k posuzování vlivu nových staveb na okolí. Model byl dnes na Andělu ve Stroupežnického ulici slavnostně zpřístupněn. V měřítku 1:1000 zobrazuje na 114 metrech čtverečních téměř 12.000 hektarů.

Žižkovská televizní věž na interaktivním modelu Prahy

Vznikat začal v 80. letech minulého století. Do detailů zachycuje budovy, mosty, ale třeba i zalesnění, plasticky představuje také nerovnosti terénu.

Protože jednotlivé části vznikaly postupně, na novějších kostkách vedou například silnice do lesa nebo na nich chybí mosty. "Ukazuje pohled, který se naskytne pouze z letadla z výšky dvou kilometrů," poznamenal Matěj Horn z Království železnic.

Návštěvník pomocí dotykového displeje ovládá interaktivní model Prahy

Kvůli své rozlehlosti nebyl nikdy vcelku vystaven, veřejnosti byly v minulosti představeny pouze jeho části. Pracovníci útvaru rozvoje města jej používali až do roku 2000, kdy vznikl nový digitální model Prahy, a starý způsob modelování tak ztratil svůj význam. Nedokončeno proto zůstalo Jihozápadní Město. Na výstavě toto území doplňuje překreslený územní plán.

Osvětlený Pražský hrad na interaktivním modelu Prahy

Celý model je doplněn moderní technologií. Snímají ho kamery, návštěvníci si tak na dotykových obrazovkách mohou jednotlivé stavby přiblížit a přečíst si o jejich historii. Zajímavé budovy mohou být také speciálně nasvíceny.

Rozhodnutí model vybudovat padlo v roce 1975. Podle architekta Ladislava Honeisera byl nejprve tvořen v měřítku 1:500, z praktických důvodů bylo ale nakonec zvoleno měřítko, kde jeden metr ve skutečnosti znamená na modelu jeden milimetr. Od počátku se počítalo, že bude sestaven a zpřístupněn.

Návštěvníci sledují projekci znázorňující městské části na interaktivním modelu Prahy

Kvůli jeho rozlehlosti pro něj měla být postavena samostatná budova, dodal Honeiser. To se ale nakonec nestalo.

V expozici je také představen papírový model Prahy, který ukazuje metropoli v letech 1826 až 1837. Ve druhé polovině 20. století jej ručně v měřítku 1:420 zhotovil Rudolf Šíp. Na 24 metrech čtverečních postavil více než 2000 budov.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...