14. září 2016 18:05 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Světový šampionát v lovu kaprů v Česku: největší úlovek vážil 20 kilogramů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Juniorský šampion Rowan Bood z Holandska se svým úlovkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Juniorský šampion Rowan Bood z Holandska se svým úlovkem. | foto: ČTK

PASOHLÁVKY (BRNĚNSKO) Kapr, který vážil 19,9 kilogramu, je zatím největším úlovkem, kterého vytáhli rybáři z Novomlýnské nádrže během mistrovství světa v chytání kaprů. U Strachotína a Šakvic na Břeclavsku jich tento týden bivakuje zhruba 500 a od pondělního do sobotního rána bez přestávky chytají, uvedl Petr Šurek z organizačního týmu. Předpokládá, že by se rybářům mohlo podařit chytit i kapry těžké okolo 23 kilogramů.

K podpálavským nádržím se sjely týmy z celého světa. Celkem jich je 114, českých je 28. „Jedná se o dvou až tříčlenné týmy, které chytají vždy na čtyři pruty. Mohou mít ještě čtvrtého člena, ale ten nesmí chytat a funguje pouze jako člověk, který ostatním chystá zázemí,“ řekl Šurek.

V pondělí si týmy vylosovaly lovná místa, připravily si je a do 14:00 si mohly místo obhlédnout, aby vybraly nejlepší taktiku, jak chytat. Závod skončí v sobotu v 08:00. „Když tým vyloví kapra nad čtyři kila, přivolá rozhodčího. Ten rybu vyfotí a zapíše potřebné údaje na tabuli. Jelikož se do výsledku počítají tři nejtěžší vylovené ryby, volají rozhodčího později už jen k větší rybě,“ popsal průběh Šurek. Dříve vítězil tým s největší hmotností nalovených ryb. „Současný systém ale udržuje drama až do konce a každý tým má šanci,“ poznamenal Šurek.

Předpokládá, že velikost úlovků bude ještě růst, protože ze začátku se ryby stáhnou doprostřed nádrže, kde je větší klid. Po usazení rybářů se zase odváží více ke břehu. Šurek předpokládá, že v nádrži žijí i třicetikilové kusy, ale zda se je někomu podaří ulovit, záleží spíše na štěstí. Vzhledem k tomu, že nádrž je poměrně mělká, považuje letošní podmínky za velmi férové a podobné pro všechny, což ne vždy bývá. Zvláštní cenu získá ještě tým, který vyloví nejtěžší rybu.

Tomáš Slavík je v jednom z českých týmů.
Předpokládá se, že velikost úlovků bude ještě růst, protože ze začátku se ryby...

Podle mluvčí šampionátu Terezy Vágnerové zatím probíhá mistrovství v klidu a jediné, co dělá rybářům starosti, je velké horko. A to i přes to, že měsíce před mistrovstvím se hovořilo o tom, že místní rybáři budou rozzlobení, protože se ve zdejším revíru potýkají s řadou zákazů. Organizátoři, které zaštítil známý rybář Jakub Vágner, však zvládli vyjednat všechna potřebná povolení a výjimky, které byly potřeba k uskutečnění světového klání. Jedná se například o povolení bivakování či nočního lovu.

Češi mají ve světě pověst jedněch z nejlepších lovců kaprů. „Při chytání ze břehu jsou úžasní například také Chorvaté. Dobří jsou Angličané, jejich země je považovaná za kolébku chytání kaprů,“ řekl Šurek.

Po skončení mistrovství pořadatelé přichystali na víkend pro veřejnost doprovodný program s koncerty, rybářskou školičkou pro děti či rybářským festivalem.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz