13. června 2008 11:57 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Podpora svobodných matek je proti přírodě

Matka s dcerou (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matka s dcerou (ilustrační foto) |

PRAHA Čekají nás krušné doby, říká k vysoké rozvodovosti Jeroným Klimeš,klinický psycholog.

* LN Čím si vysvětlujete, že lidé často neuzavřou manželství, přestože spolu mají dítě?

Jeden zdroj tohoto trendu je sociální systém. U nás je totiž velká podpora svobodných matek. Objektivně to mají svobodné matky horší než vdané ženy. Na to reaguje sociální systém, který se jim snaží kompenzovat, co jim chybí do ekonomického standardu. Tím vzniká paradox, že svobodné ženy jsou zvýhodněné proti vdaným. Tato podpora je proti přírodě. Když sociální systém, který je v jádru dobrý, přestane respektovat přirozenou hierarchii věcí, tak lidé začnou dělat opatření, aby získali výhody svobodné matky. Znám řadu párů, kdy to tak funguje. V psychologickém slova smyslu mají manželství, ale nejsou sezdaní jen proto, aby dosáhli na ekonomické výhody. Je to rozšířená praxe.

* LN S čím ještě ten trend souvisí?

Založení rodiny se odkládá. Dříve rodiče kolem dvaceti začali tlačit dcery, aby udělaly pevné rozhodnutí a vdaly se. Dnes je toto rozhodnutí odsunuto o deset let. U třicetiletých se objevuje neschopnost uzavřít pevný svazek. Bývá to dané tím, že do třiceti mají lidé za sebou dva až tři velké, bolestivé rozchody. Naučí se nevěřit vztahům. Když jim nevěří, neinvestují do nich, a když do nich neinvestují, zákonitě nefungují. Jakmile je absence pevného rozhodnutí pro vztah, vznikají nestabilní vztahy. Děti pak přicházejí jako „zapomenutá spermie“.

* LN Když spolu lidé žijí nesezdaní a mají děti, vadí to?

Vždy bylo to pevné rozhodnutí – svatba – silný signál do okolí a deklarace: s tímto člověkem chci prožít velký kus života. Toto rozhodnutí je obrovská síla, ke které se pak lidé vrací. Jakmile se o toto ochudí a přijde velká zátěžová zkouška, třeba narození dítěte, mívají hlavně muži pocit, že se pro to nerozhodli, že jim to bylo vnuceno. Z toho vznikají rozchody krátce po narození dítěte.

* LN Proč je tak vysoká rozvodovost a co to znamená pro děti?

Jsou to ekonomické důvody a dobová móda. Dětem kvůli tomu chybí vzory. Když člověk nikdy nevidí, jak se opravuje auto, nemůže ho umět opravit. Když nevidí, jak funguje manželství, jak by mohl být schopen ho žít. Čekají nás krušné doby.
, Lidové noviny