Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Poláci mají novou atrakci: Walesovu postel

Lech Walesa u rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lech Walesa u rozhovoru pro LN | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Turisté přijíždějící do jednoho z hotelů v horách na jihovýchodě Polska se mohou vyspat v posteli, ve které během internace na začátku 80. let odpočíval legendární předák odborového hnutí Solidarita a pozdější prezidenta Polska Lech Walesa. Zákazníci hotelu, kteří mohou nocovat ve Walesově apartmá, to prý považují za poctu.

Jeden z nejznámějších aktivistů polské protikomunistické opozice ve vládním rekreačním středisku Arlamów v lesích nedaleko polsko-ukrajinské hranice strávil několik měsíců v roce 1982.

Komunistické úřady Walesu internovaly po vyhlášení výjimečného stavu v prosinci 1981, na svobodu se dostal v listopadu 1982. Tajná policie (SB) ho v Arlamowě držela v dvoupokojovém apartmá. Menší místnost přidělila Walesovi, ve větší bydleli příslušníci SB, kteří internovaného hlídali. Postel, ve které předák Solidarity spal, se dochovala do dneška.

"To apartmá bereme jako každé jiné, neplánujeme v něm vytvořit žádnou pamětní místnost," řekl polské agentuře PAP Piotr Korczak, šéf firmy, jíž rekreační středisko Arlamów patří. Turisté, kteří chtějí spát ve "Walesově" posteli, za to také nemusí platit žádnou zvláštní přirážku.

Sám Walesa prý do Arlamowa podle Korczaka stále přijíždí, aby si zde "dobil baterky". Neprozradil ale, zda první polský nekomunistický prezident po roce 1989 chce bydlet v tom samém apartmá, ve kterém proti své vůli přebýval v 80. letech.

Po pádu komunismu někdejší hotelový komplex pro vybrané režimní funkcionáře získala nedaleká obec Ustrzyki Dolne, která ho pak prodala soukromé firmě.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!