Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Poláci oslavují papeže

Zájem o Jana Pavla II. neslábne.  Natočil se o něm film a bude blahořečen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zájem o Jana Pavla II. neslábne. Natočil se o něm film a bude blahořečen | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

VATIKÁN/PRAHA Karol Wojtyla se přesně před třiceti lety stal prvním papežem zpoza železné opony. Přijal jméno Jan Pavel II. a během svého pontifikátu (funkce) bořil mnohá tabu a milníky. Kulaté výročí dnes uctí Polsko mnoha akcemi, jako jsou divadelní představení či mše. Ve Vatikánu bude mít premiéru film o 264. papežovi, jenž by mohl být již brzo blahořečen.

Nový snímek, jehož vypravěčem je Michael York, se jmenuje Svědectví a byl natočen podle knihy vzpomínek krakovského kardinála Stanislawa Dziwisze. „Je to velké štěstí, že jsme natáčeli v Krakově, kde začal papež svou službu. To dodává filmu hloubku a dramatičnost,“ řekl herec novinářům. Natáčelo se ale také v Římě. Premiéru by měl zhlédnout i současný papež Benedikt XVI.

Větší pozornost než film vzbuzují jakékoliv informace o blahořečení Jana Pavla II. Televize TVN24 nedávno uvedla, že by mohl být blahořečen společně s dalšími bývalými papeži Pavlem II. a Piem XII. Nikdo sice informaci nepotvrdil, nicméně média uvádějí, že prohlášení Jana Pavla II. za blahoslaveného se blíží.

Svatý je prý už dávno
Hotový je klíčový dokument, jenž se blahořečení týká. Má 2500 stránek a obsahuje papežovy spisy, četná „svědectví o posvátnosti“ i „důkazy“ o nejméně jednom předpokládaném zázraku, jenž je polskému rodákovi přisuzován. Dokument musí ještě posoudit vatikánská Kongregace pro otázky blahořečení. Pro řadu Poláků však svatým Jan Pavel II. už dávno je. Proces jeho blahořečení je i tak nejrychlejší v historii. Benedikt XVI. totiž v květnu 2005 oznámil své rozhodnutí pominout běžnou minimální pětiletou lhůtu od úmrtí adepta.

Většinou se během výročí smrti Jana Pavla II. Poláci modlí, nyní prý chtějí oslavovat. „Chceme ukázat, jaký šok prožil svět poté, co byl papežem zvolen biskup zpoza železné opony, mladý, vysportovaný, který se vůbec nehodil do římských struktur,“ řekl ČTK Piotr Dardziäski z Centra Jana Pavla II. ve Varšavě, které uspořádalo velkou výstavu, na níž bude možné si prohlédnout polské i zahraniční deníky z října 1978.

Letos se bude slavit
Zájem o osobnost bývalého papeže totiž neustává ani tři a půl roku po jeho smrti. A není divu. Byl prvním Slovanem, jenž se dostal do Vatikánu. Jeho zvolení uvítaly desítky milionů věřících v komunistických zemích, kteří je považovali za zázrak. Papež svým věřícím ale nezůstal nic dlužný a vždy se zasazoval o dodržování lidských práv.

Ačkoli se zasloužil o sblížení křesťanství s dalšími náboženstvími a veřejně se omlouval za některé křivdy minulosti, je považován za nejkonzervativnějšího papeže 20. století. Zvláště jeho pohledy na přerušení těhotenství, antikoncepci a eutanazii vyvolávaly i kritiku. Čelil také dvěma atentátníkům – v roce 1981, kdy ho turecký terorista Mehmet Ali Agça zasáhl několika výstřely, a roku 1982 v portugalském poutním místě Fátima.

Jan Pavel II. se narodil 18. května 1920 ve Wadowicích nedaleko Krakova a zemřel 2. dubna 2005 po téměř 27 letech v čele katolické církve.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz