5. září 2007 11:43 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Polák nejspíš vraždil podle své knihy

Krystiana Balu čeká 25 let vězení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krystiana Balu čeká 25 let vězení. | foto: Reprofoto

VARŠAVA Polského spisovatele Krystiana Balu odsoudili za brutální vraždu podnikatele, kterého podezříval, že je milencem jeho bývalé ženy. Na stopu autora přivedl policii jeho kriminální román Amok. V něm detailně popsaná vražda se totiž nápadně podobala té, která se před sedmi lety stala.

Soud v jihopolské Vratislavi poslal literáta na 25 let do vězení. Rozsudek ovšem ještě není pravomocný. Vrah podnikatele mučil tři dny hladem, pak oběť důkladně svázal a vhodil do
Odry, kde se muž utopil. Stejný případ se odehrál v Balově knize. Na počátku vyšetřování se nepodařilo odhalit vraha a případ byl odložen.

Policisté obnovili vyšetřování teprve v roce 2005. Šestatřicetiletý Bala se jednou k činu přiznal, ale nikdy později doznání nezopakoval. Před soudem tvrdil, že je nevinný.

Soudní znalci prokázali, že mobilní telefon, který Bala, označovaný též jako Krystian B., prodal přes internet, patřil zavražděnému podnikateli. Než byl autor zadržen, jezdil po celém světě. Stejně jako jeho literární hrdina.

Podle psychologů je autor kriminálky nadprůměrně inteligentní, emocionálně nevyrovnaný a dokáže dobře manipulovat lidmi. Experti uvedli, že trpí chorobnou žárlivostí, která podle verdiktu byla motivem brutální vraždy.

Podle soudních znalců existují nápadné podobnosti mezi postavou Chrise z Amoku a Balou.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz