Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Polovinu doby, kdy jsme vzhůru, strávíme prý sněním

Zasněná dívka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasněná dívka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NEW YORK Téměř polovinu bdělé doby lidé myslí na něco docela jiného než na to, co právě dělají. Vyplývá to ze studie, kterou s pomocí více než 2200 dobrovolníků a jejich telefonů iPhone uskutečnili vědci z americké Harvardovy univerzity.

Dobrovolníci si do telefonů nahráli aplikaci, která je v náhodně vybraných časech ve dne i v noci podrobovala otázkám o tom, co právě dělají, nač myslí a jakou mají náladu, uvedli vědci. Někteří účastníci studie byli dokonce ochotni odpovídat na průzkum dokonce i uprostřed milování. O studii informoval server BBC News.

Ačkoli byl průzkum omezen jen na lidi vlastnící iPhone a ochotné stáhnout si do něj aplikaci, jež je bude svým způsobem vyrušovat, vědci uvedli, že výsledky nabízejí zajímavý pohled na to, jak naše mysl během dne těká.

Poté, co nashromáždil 250 tisíc odpovědí, došel tým Harvardovy univerzity k závěru, že zkoumaná skupina lidí strávila 46,9 procent bdělého času s myslí bloumající k jiným věcem.

Kdy přichází pocit štěstí?
"Těkavost myšlenek, zdá se, prostupuje napříč všemi aktivitami," řekl člen týmu Matthew Killingsworth. A navíc se z průzkumu zdá, že existuje jistý vztah mezi měrou bloumající mysli a hladinou štěstí. U lidí, kteří se nejvíce v duchu rozptylovali od úkolu, který právě dělali, bylo pravděpodobnější, že hlásí pocity smutku.

Štěstí nejčastěji odklikli ti, kdo právě cvičili, povídali si nebo se milovali, zatímco ti, kdo odpočívali, pracovali nebo seděli u počítače, nejčastěji hlásili smutek.

Podle britské profesorky Nilli Lavieové, která se studie neúčastnila, ale mohou být její výsledky poznamenány právě zvoleným výzkumným prostředkem.

"Duševní bloumání může jednoduše být běžné u tohoto druhu člověka, který je ochotný stáhnout si tento typ aplikace pro iPhone a který je připravený nechat se jí vyrušit od čehokoli, co právě dělá."

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?