15. listopadu 2010 11:54 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Polovinu doby, kdy jsme vzhůru, strávíme prý sněním

Zasněná dívka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasněná dívka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NEW YORK Téměř polovinu bdělé doby lidé myslí na něco docela jiného než na to, co právě dělají. Vyplývá to ze studie, kterou s pomocí více než 2200 dobrovolníků a jejich telefonů iPhone uskutečnili vědci z americké Harvardovy univerzity.

Dobrovolníci si do telefonů nahráli aplikaci, která je v náhodně vybraných časech ve dne i v noci podrobovala otázkám o tom, co právě dělají, nač myslí a jakou mají náladu, uvedli vědci. Někteří účastníci studie byli dokonce ochotni odpovídat na průzkum dokonce i uprostřed milování. O studii informoval server BBC News.

Ačkoli byl průzkum omezen jen na lidi vlastnící iPhone a ochotné stáhnout si do něj aplikaci, jež je bude svým způsobem vyrušovat, vědci uvedli, že výsledky nabízejí zajímavý pohled na to, jak naše mysl během dne těká.

Poté, co nashromáždil 250 tisíc odpovědí, došel tým Harvardovy univerzity k závěru, že zkoumaná skupina lidí strávila 46,9 procent bdělého času s myslí bloumající k jiným věcem.

Kdy přichází pocit štěstí?
"Těkavost myšlenek, zdá se, prostupuje napříč všemi aktivitami," řekl člen týmu Matthew Killingsworth. A navíc se z průzkumu zdá, že existuje jistý vztah mezi měrou bloumající mysli a hladinou štěstí. U lidí, kteří se nejvíce v duchu rozptylovali od úkolu, který právě dělali, bylo pravděpodobnější, že hlásí pocity smutku.

Štěstí nejčastěji odklikli ti, kdo právě cvičili, povídali si nebo se milovali, zatímco ti, kdo odpočívali, pracovali nebo seděli u počítače, nejčastěji hlásili smutek.

Podle britské profesorky Nilli Lavieové, která se studie neúčastnila, ale mohou být její výsledky poznamenány právě zvoleným výzkumným prostředkem.

"Duševní bloumání může jednoduše být běžné u tohoto druhu člověka, který je ochotný stáhnout si tento typ aplikace pro iPhone a který je připravený nechat se jí vyrušit od čehokoli, co právě dělá."

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PASSIVE TECHNICAL HELPDESK - ENGLISH + GERMAN

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 33 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz