2. května 2015 6:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Polsko a Bělorusko otevřely hraniční přechod pro vodáky

Vodáci sjíždějí Sázavu (Jez v Jílovém) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodáci sjíždějí Sázavu (Jez v Jílovém) | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

VARŠAVA Hranice mezi Polskem a Běloruskem je možné od počátku vodácké sezony překročit i kajakem či jinou loďkou. Od 1. května se na vodním kanálu mezi oběma státy otevřely říční hraniční přechod, jediný svého druhu v celém Polsku.

Pohraničníci připomínají, že turisté musí mít cestovní pas, běloruské vízum a pojištění. Nejbližší běloruský konzulát - bráno od říčního přechodu Rudawka-Lesnaja - se nachází ve městě Bialystok na severovýchodě Polska.

Předpisy také vyžadují uvědomit v nejméně dvouhodinovém předstihu pohraničníky o záměru „věnovat se turistice a sportu v pohraničních vodách“. Říční přechod na Augustowském kanálu, jehož služeb loni využilo 170 lidí, zůstane otevřený do konce září, a to od sedmi ráno do sedmi večer, uvedl deník Gazeta Wyborcza.

Po kanálu se plavil i papež

Svého času se po kanálu plavil i pozdější polský papež Jan Pavel II., ten však místo kajaku využil jedné z výletních lodí, které každý rok přepraví okolo 100 000 turistů. Běloruský úsek stokilometrového kanálu čítá necelých dvacet kilometrů. Běloruské úřady dosud vyžadují od turistů víza, avšak podle tisku slibují, že v blízké budoucnosti bude možné region navštívit i na základě na místě vydávaného povolení.

ČTK, Lidovky.cz
P. Čulík To je ´češtiń´! 17:15 2.5.2015