10. dubna 2014 6:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Polský poslanec zkouší v Británii žít jako přistěhovalec

Pohled na Tower Bridge | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Tower Bridge | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LONDÝN Polský poslanec za opoziční Tvoje hnutí (TR) Artur Dembski zkouší přežít v Londýně s minimem peněz a najít si práci. Tímto experimentem se snaží pochopit, proč se tolik mladých Poláků stěhuje do Británie, napsal zpravodajský server BBC News.

Podle Dembskiho představuje tento migrační trend velmi "nebezpečný" problém pro Polsko. Cestou na pracovní úřad se BBC svěřil, že chce v Londýně zůstat asi dva týdny, aby zjistil co nejvíc. Na první noc mu prý nabídla možnost přespání "v malém pokojíku" jistá Polka, ale na další dny ještě "nic sjednaného nemá".

ČTĚTE TAKÉ:

Na dotaz, jakou práci doufá najít, odpověděl, že nemá tušení. "Není to nijak snadné," dodal. Do Londýna přiletěl nízkonákladovým leteckým spojem a hodlá vyžít ze 100 liber na týden (asi 3300 korun). A především chce pochopit, proč pro Polsko "není možné" udržet mladé dělníky doma a neztrácet je kvůli migraci do Británie.

Od roku 2004, kdy Polsko vstoupilo do Evropské Unie, přijely do Británie statisíce Poláků. Sčítání obyvatel v roce 2011 zjistilo, že zde žije 579.000 lidí narozených v Polsku. To je desetkrát víc, než v roce 2001.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!