27. prosince 2013 6:52 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ponorka i 'brouk'. Světoví lídři volí podivuhodné dopravní prostředky

Kim Čong-un a jachta za více než 100 milionů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un a jachta za více než 100 milionů. | foto: Agentura KCNA; NK News

PRAHA Vrcholní světoví politici si někdy vybírají podivuhodné dopravní prostředky: nadmíru luxusní, i překvapivě skromné, extravagantní i naprosto obyčejné. Severokorejský diktátor Kim Čong-un tak tráví s přáteli volný čas na své šedesátimetrové jachtě, i když více než polovina jeho spoluobčanů trpí hladem. Italský prezident Giorgio Napolitano se zase po zahradě prohání v prastaré trojkolce Piaggio Ape, napsal britský deník The Daily Telegraph.

O luxusní jachtě severokorejského lídra se svět dozvěděl díky bývalé americké basketbalové hvězdě Dennisi Rodmanovi. Ten letos v rozhovoru pro britský list The Sun popsal, jak si v KLDR užil skvělou "sedmihvězdičkovou party" a mimo jiné mluvil i o pobytu na obří jachtě, která podle něj vypadala jako "něco mezi trajektem a výletní lodí společnosti Walta Disneyho".

Stejně opulentní styl si dopřává i ruský prezident Vladimir Putin, který už vyzkoušel ledasjaký dopravní prostředek včetně motorového rogala, s nímž vedl let hejna mladých jeřábů. Letos v červnu ale pokořil další metu, když fotografům zapózoval v kabině ultramoderní ponorky, s níž se potopil na dno Finského zálivu. Tam si v hloubce šedesáti metrů prohlédl vrak fregaty Oleg, která se potopila v roce 1869.

Jídlo až pro stovku strávníků

Legendárním už se i díky mnoha filmům stal dopravní prostředek amerických prezidentů - letoun Air Force One. Jde sice o klasický stroj Boeing 747, s linkovými letouny téhož typu má ovšem jen málo společného. Ve třech patrech je v něm k dispozici prostor skoro 400 metrů čtverečních a sám prezident využívá vlastní apartmá s koupelnou, pracovnou a konferenční místností. Na palubě je i ošetřovna s plnohodnotným operačním sálem a dvě kuchyně, které mohou najednou připravit jídlo až pro stovku strávníků. Samozřejmostí je prakticky neomezený dolet, protože letadlo může čerpat palivo za letu.

Obama v Praze. Air Force One.

Stylově může cestovat například i britská královna Alžběta, jež využívá pro cesty po Británii i svůj vlastní vlak. Kromě spacích vagonů pro jednotlivé členy královské rodiny disponuje i jídelnou a salonem. Papeže zase charakterizuje speciální vozítko zvané papamobil, které ovšem současná hlava katolické církve papež František příliš nevyužívá. Namísto auta s nástavbou z neprůstřelného skla, speciálně upraveného Mercedesu třídy M, často sedá spíše do otevřených džípů - prý aby byl "blíže lidem". Věřící udivil i tím, že po své inauguraci nenastoupil do připravené limuzíny a odejel do bytu přistaveným autobusem.

Papež František v papamobilu

Na skromnější strunu hraje i italský prezident Napolitano. Při oficiálních příležitostech sice sedá do naleštěné limuzíny Maserati, na zahradě své letní rezidence Villa Roseberry v Neapoli je ale připravená letitá trojkolka Piaggio Ape.

Vůbec nejprostším životním stylem se pak vyznačuje "nejchudší prezident světa" - hlava Uruguaye José Mujica. Prezident, který žije na statku na okraji Montevidea a dává 90 procent platu na charitu, má pro osobní potřeby k dispozici vysloužilého "brouka". Auto Volkswagen Beetle z roku 1987 mu parkuje ve stodole. V majetkovém přiznání z roku 2010 uvedl, že vůz má hodnotu zhruba 1800 dolarů (asi 36.000 korun).

Vůbec nejprostším životním stylem se pak vyznačuje
Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?