Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ponorka i 'brouk'. Světoví lídři volí podivuhodné dopravní prostředky

Magazín

  6:52
PRAHA - Vrcholní světoví politici si někdy vybírají podivuhodné dopravní prostředky: nadmíru luxusní, i překvapivě skromné, extravagantní i naprosto obyčejné. Severokorejský diktátor Kim Čong-un tak tráví s přáteli volný čas na své šedesátimetrové jachtě, i když více než polovina jeho spoluobčanů trpí hladem. Italský prezident Giorgio Napolitano se zase po zahradě prohání v prastaré trojkolce Piaggio Ape, napsal britský deník The Daily Telegraph.

Kim Čong-un a jachta za více než 100 milionů. foto: Agentura KCNA; NK News

O luxusní jachtě severokorejského lídra se svět dozvěděl díky bývalé americké basketbalové hvězdě Dennisi Rodmanovi. Ten letos v rozhovoru pro britský list The Sun popsal, jak si v KLDR užil skvělou "sedmihvězdičkovou party" a mimo jiné mluvil i o pobytu na obří jachtě, která podle něj vypadala jako "něco mezi trajektem a výletní lodí společnosti Walta Disneyho".

Stejně opulentní styl si dopřává i ruský prezident Vladimir Putin, který už vyzkoušel ledasjaký dopravní prostředek včetně motorového rogala, s nímž vedl let hejna mladých jeřábů. Letos v červnu ale pokořil další metu, když fotografům zapózoval v kabině ultramoderní ponorky, s níž se potopil na dno Finského zálivu. Tam si v hloubce šedesáti metrů prohlédl vrak fregaty Oleg, která se potopila v roce 1869.

Jídlo až pro stovku strávníků

Legendárním už se i díky mnoha filmům stal dopravní prostředek amerických prezidentů - letoun Air Force One. Jde sice o klasický stroj Boeing 747, s linkovými letouny téhož typu má ovšem jen málo společného. Ve třech patrech je v něm k dispozici prostor skoro 400 metrů čtverečních a sám prezident využívá vlastní apartmá s koupelnou, pracovnou a konferenční místností. Na palubě je i ošetřovna s plnohodnotným operačním sálem a dvě kuchyně, které mohou najednou připravit jídlo až pro stovku strávníků. Samozřejmostí je prakticky neomezený dolet, protože letadlo může čerpat palivo za letu.

Obama v Praze. Air Force One.

Stylově může cestovat například i britská královna Alžběta, jež využívá pro cesty po Británii i svůj vlastní vlak. Kromě spacích vagonů pro jednotlivé členy královské rodiny disponuje i jídelnou a salonem. Papeže zase charakterizuje speciální vozítko zvané papamobil, které ovšem současná hlava katolické církve papež František příliš nevyužívá. Namísto auta s nástavbou z neprůstřelného skla, speciálně upraveného Mercedesu třídy M, často sedá spíše do otevřených džípů - prý aby byl "blíže lidem". Věřící udivil i tím, že po své inauguraci nenastoupil do připravené limuzíny a odejel do bytu přistaveným autobusem.

Papež František v papamobilu

Na skromnější strunu hraje i italský prezident Napolitano. Při oficiálních příležitostech sice sedá do naleštěné limuzíny Maserati, na zahradě své letní rezidence Villa Roseberry v Neapoli je ale připravená letitá trojkolka Piaggio Ape.

Vůbec nejprostším životním stylem se pak vyznačuje "nejchudší prezident světa" - hlava Uruguaye José Mujica. Prezident, který žije na statku na okraji Montevidea a dává 90 procent platu na charitu, má pro osobní potřeby k dispozici vysloužilého "brouka". Auto Volkswagen Beetle z roku 1987 mu parkuje ve stodole. V majetkovém přiznání z roku 2010 uvedl, že vůz má hodnotu zhruba 1800 dolarů (asi 36.000 korun).

Vůbec nejprostším životním stylem se pak vyznačuje "nejchudší prezident světa" - hlava Uruguaye José Mujica.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!